Przejdź do treści

„Dobrobyt” Árpáda Schillinga w Powszechnym

Już 10 lipca 2020 r. na Scenie Dużej Teatru Powszechnego w Warszawie premiera DOBROBYTU.
To historia młodej pary, która otrzymuje zaproszenie na weekendowy pobyt w ekskluzywnym spa. Hotel położony w nadmorskim, zimnym klimacie, otoczony surową przyrodą, to zhierarchizowany system, w którym każdy zna swoje miejsce. Młody mężczyzna szybko dostosowuje się do wewnętrznych zasad hotelu, a obietnica płynących z tego korzyści przesłania jego trzeźwy osąd. Przeciw podporządkowaniu się występuje jednak kobieta – jej opór wywołuje nieoczekiwane następstwa.
Spektakl o tym, jak nasza osobowość na każdym kroku ulega manipulacjom, które wymusza system polityczno-gospodarczy nagradzający oportunizm komfortem. Według logiki tego systemu działają nie tylko dyktatury, ale także kapitalizm współczesnych demokracji. Jak na razie, jedyną alternatywą jest wykluczenie, samotność i autoagresja.

Przedstawienia popremierowe: 11 lipca o godz. 19.00 i 12 lipca o godz. 17.00.

DOBROBYT
reżyseria: Árpád Schilling
scenariusz: Juli Jakab, Árpád Schilling, Éva Zabezsinszkij
tłumaczenie tekstu: Daniel Warmuz
muzyka: Marcell Dargay
projekcje wideo: Szymon Rogiński
asystent autora projekcji wideo: Krzysztof Bagiński
reżyseria światła: Piotr Pieczyński
współpraca kostiumologiczna: Bożena Zaremba
asystentka reżysera: Pamela Leończyk
inspicjentka: Barbara Sadowska

obsada: Klara Bielawka, Arkadiusz Brykalski, Anna Ilczuk, Michał Jarmicki, Wiktor Loga-Skarczewski, Natalia Łągiewczyk, Ewa Skibińska.

Árpád Schilling – jeden z najwybitniejszych reżyserów europejskich i założyciel zespołu Krétakör Színház. Jest autorem wielu spektakli cenionych na całym świecie, m.in.: „Płatonow” i „Mewa” Antona Czechowa, „Baal” Bertolta Brechta, „Leonce i Lena” Georga Büchnera, „Fedra” Istvána Tasnádiego, czy „hamlet.ws”. Współpracował z najlepszymi europejskimi teatrami: Théâtre National w Strasburgu, Schaubühne w Berlinie, Piccolo Teatro w Mediolanie, Katona József Színház w Budapeszcie, czy wiedeńskim Burgtheater. W 2009 roku otrzymał tzw. „teatralnego Oscara” – Europejską Nagrodę Teatralną. Spektakle Schillinga są znane polskiej publiczności teatralnej m.in. z pokazów na festiwalach Dialog we Wrocławiu i Kontakt w Toruniu. Jego spektakl „Loser” w 2015 roku był prezentowany w Teatrze Powszechnym w Warszawie w ramach projektu „Krzyczcie!”. W czerwcu 2017 roku
w Teatrze Powszechnym odbyła się premiera jego spektaklu pt. „Upadanie”.

Strona internetowa reżysera: www.schillingarpad.com

[Zdjęcie: próba nad morzem, fot. Szymon Rogiński/ materiały organizatora]

Leave a Reply