AKTORKI NA BIELANACH: GRAŻYNA BŁĘCKA-KOLSKA

Biblioteka na Bielanach w Warszawie zaprasza 18 XI 2019, godz. 17.00 na film MISZMASZ, CZYLI KOGEL-MOGEL 3 w reżyserii Kordiana Piwowarskiego. Po projekcji spotkanie z GRAŻYNĄ BŁĘCKĄ-KOLSKĄ poprowadzi Łukasz Maciejewski, pomysłodawca cyklu pod patronatem polskiej sekcji AICT.

GRAŻYNA BŁĘCKA KOLSKA

Popularna polska aktorka filmowa. Jej znakiem rozpoznawczym są role w autorskich filmach Jana Jakuba Kolskiego. Bez jej nostalgicznego spokoju trudno byłoby sobie wyobrazić niektóre postaci z tzw. Jańciolandu, jak nazywa się filmowy świat wykreowany przez reżysera we wczesnym okresie jego twórczości. Szerszej publiczności stała się jednak znana już dzięki popularnym komediom Romana Załuskiego.

Absolwentka Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi (1984). W latach 80. występowała w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, Drugim Studiu Wrocławskim oraz w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu. Zadebiutowała na wielkim ekranie w komedii obyczajowej „Kogel-mogel” (1988) Romana Załuskiego. Najważniejszą częścią jej artystycznego dorobku są kreacje, które stworzyła w kinie Jana Jakuba Kolskiego. Na uwagę zasługują szczególnie role w telewizyjnym Pograbku (1992), gdzie wcieliła się w Kuśtyczkę, żonę tytułowego bohatera, oraz żony protagonisty w kinowym Jańciu Wodniku (1993). Współpracowała również z Andrzejem Wajdą (telewizyjny film Wyrok na Franciszka Kłosa, 2000). Często pojawia się w popularnych serialach telewizyjnych.

Postać Grażynki Andryszkówny w „Cudownym miejscu” (1994) Jana Jakuba Kolskiego przyniosła jej nagrodę za pierwszoplanową kreację kobiecą na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, Natasza z Jasminum (2006) Jana Jakuba Kolskiego została uhonorowana Złotą Podkową na Festiwalu Filmowym „Wakacyjne Kadry” w Cieszynie, zaś tytułową rolę w Afonii i pszczołach (2009) tego samego reżysera docenili jurorzy Międzynarodowego Forum Filmowego w Moskwie, przyznając artystce statuetkę Złotego Rycerza (2010).

MISZMASZ, CZYLI KOGEL MOGEL 3

Główna bohaterka Kasia (Grażyna Błęcka-Kolska) nadal mieszka we wsi Brzózki i walczy z niechcianym zalotnikiem Staszkiem Kolasą. Do Polski wraca niespodziewanie jej syn Marcin (Nikodem Rozbicki) i od razu wpada w kłopoty. Chłopak ma pomysł na niecodzienny biznes… W tym czasie w Warszawie w rodzinie Wolańskich wybucha kryzys. Wolańska (Ewa Kasprzyk) – celebrytka i słynna sekstrenerka – wydaje kontrowersyjną książkę. Jej bliscy – mąż (Zdzisław Wardejn) i córka Agnieszka (Aleksandra Hamkało) – buntują się i uciekają z domu. Postanawiają najpierw odwiedzić Piotrusia (Maciej Zakościelny), który dziś wiedzie wygodne życie u boku żony Marleny (Katarzyna Skrzynecka). Następnie ruszają w nieznane, a finał tej wycieczki znów przejdzie do legendy!

Leave a Reply