39 WST: ČESKẎ DĺPLOM

Ten pełen wigoru, słodko-gorzki spektakl Piotra Ratajczaka najpierw był naprawdę dyplomem studentów Wydziału Lalkarskiego wrocławskiej PWST. Tak udanym, że dyrekcja Teatru w Opolu zaprosiła spektakl do siebie. Teraz ma za sobą kolejny sprawdzian – świetne przyjęcie przez publiczność WST, która doceniła mieszankę czeskiego humoru (czasem wisielczego) z poważną porcją rozliczeń z czechosłowackim zaszłościami. A przy okazji opakowana w rozterki i obawy towarzyszące debiutującym aktorom – zabawne sekwencje na początku i końcu spektaklu, reportaż na żywo z zascenia, emitowany na ekranie.

Ratajczak sprawił, że wiele w tym spektaklu, mimo trudnych tematów, energii i dowcipu – jaki choćby w sekwencji o „walce z terroryzmem”, która objawia się w publicznym striptizie, aby doprowadzić tą drogą bojowników islamskich do obowiązkowego samobójstwa.

Nie brak też odniesień i paralel do polskiej rzeczywistości. Nie byłby Ratajczak sobą, gdyby nie-zatrzymał się nad budzącym refleksję porównaniem katolickich obsesji Polaków i wyzwolonych postaw Czechow, wolnych od nadzoru episkopatu. Pokazane to zostało z dystansem, co nie znaczy, że zlekceważone. Metoda, którą posłużył się reżyser, polega wydobyciu ze szczegółów wniosków ogólniejszych, które jednak pozostawia widzom.

Młodzi aktorzy spełniają się w spektaklu wspaniale. Właściwie wszyscy, choć widać już liderów, którym można wróżyć dobrą aktorską przyszłość.

Tomasz Miłkowski

[fot. Michał Olszewski]

ČESKẎ DĺPLOM Piotra Rowickiego, na podstawie reportaży Mariusza Szczygła, reżyseria i opracowanie muzyczne Piotr Ratajczak, reżyseria formy Wojciech Brawer, współpraca dramaturgiczna Joanna Kowalska, dramaturgia ruchu Arkadiusz Buszko, muzyka Mateusz Winsław.

Obsada: Wiktoria Czubaszek, Anna Gabrysz, Helena Hajkowicz, Agata Jakoniuk, Joanna Kowalska, Monika Stanek, Mikołaj Bańdo, Tomasz Tywoniuk, Kornel Sadowski, Jędrzej Wielecki,

Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu17 lutego 2018 – Modelatornia, premiera 17 lutego 2018, 39 WST gościnnie w Teatrze Dramatycznym, Scena im. G. Holoubka, 7 kwietnia 2019

Leave a Reply