ST. NICHOLAS

Monodram Szymona Kuśmidera zrealizowany na ćwierćwiecze jego pracy scenicznej. Tekst powstał 20 lat temu, wystawiany już wcześniej w Polsce (Teatr Ateneum, wyk. Jan Englert). Autor celnie ośmiesza niekompetencje krytyki teatralnej, posługując się groteską i wyolbrzymieniem.

Niezbyt rozgarnięty recenzent-pijaczyna, puszący się swoją władzą nad aktorami, ulega zauroczeniu pewną niezbyt utalentowaną aktorką. Wyrusza za nią jako skryty wielbiciel, aby paść ofiarą wampirów, dla których co wieczór stara się o nowy transport krwistych gości. Wprawdzie recenzent nie zostaje wampirem, ale jest jeszcze gorzej, bo wampirom służy. Tę zabawną zemstę na krytyce McPherson przeprowadza z literackim smakiem, i te walory monodramu wykorzystuje aktor, prawie rezygnując z działań scenicznych. Siedzi na krześle wewnętrznie skupiony, niemal jak skamieniały, z dłońmi podłożonymi pod uda i głosem maluje drogę swoich (zasłużonych) upokorzeń.

ST. NICHOLAS Conora McPhersona, tłum. Elżbieta Woźniak, reż. Weronika Kuśmider, wykonanie Szymon Kuśmider, Dzika Strona Wisły, 19 grudnia 2017, pokazy gościnne 26 i 27 stycznia 2019, Scena Kameralna, Teatr Polski

Leave a Reply