„Grotowski non-fiction” już 8 grudnia w Opolu

Po raz pierwszy w historii Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz Wrocławski Teatr Współczesny łączą siły, by zmierzyć się z fenomenem, twórczością, mitem i historią Jerzego Grotowskiego – jednego z największych reformatorów polskiego teatru. Do projektu zaangażowaliśmy najgłośniejsze nazwiska sztuki światowej rangi m.in. Zbigniewa Liberę, a reżyserii projektu podjęła się Katarzyna Kalwat (artystka wyróżniona w tegorocznej edycji Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje). Przed nami projekt na pograniczu spektaklu/wystawy/performansu. Projekt ważny, na który Opole od dawna czekało.

O spektaklu:

„Grotowski non-fiction” jest projektem zainspirowanym życiem i twórczością Jerzego Grotowskiego, który tworzył słynny Teatr 13 rzędów w Opolu i Teatr Laboratorium we Wrocławiu.

Grotowski w teatrze jest postacią kultową. Jak zatem w takim mitologicznym postrzeganiu twórcy odnaleźć prawdę? Czy w ogóle dotarcie do prawdy o człowieku na podstawie zachowanych wspomnień i śladów jest możliwe? Zadanie staje tym trudniejsze, że żadna z osób biorących udział w projekcie nigdy nie widziała na żywo spektaklu Jerzego Grotowskiego.

„Grotowski non-fiction” to projekt o stwarzaniu pamięci. Kluczowym elementem tej eksperymentalnej pracy jest próba odtworzenia postaci samego Grotowskiego poprzez uwagi, opinie, wspomnienia oraz wyobraźnię i fantazję aktorów, którzy – przewrotnie – stają się reżyserami i badaczami tematu, wciągając widzów w nietypowe prace rekonstrukcyjne.

W trakcie pracy nad projektem powstała książka o Grotowskim pisana z perspektywy aktorów, a kontynuacją spektaklu jest wystawa Zbigniewa Libery.

Więcej informacji: https://teatropole.pl/15381/

TEKST: Krzysztof Szekalski oraz zespół aktorski

KONCEPCJA: OBSADA:
Katarzyna Kalwat i Zbigniew Libera Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu:

Magdalena Maścianica

KURATOR PROJEKTU: Monika Stanek
Joanna Zielińska Andrzej Jakubczyk

Rafał Kronenberger

MUZYKA: 
Hanka Klepacka Wrocławski Teatr Współczesny:

Ewelina Paszke-Lowitsch

REALIZACJE WIDEO/ ZDJĘCIA: Mariusz Bąkowski
Tomasz Tyndyk Jerzy Senator

ŚWIATŁO: Gościnnie:
Ewa Łuczak Hanka Klepacka

Roman Pawłowski

Kontakt:

Anna Karoń

Zastępca Dyrektora

e-mail: a.karon@teatropole.pl

tel. kom.: 668 243 577

Premiera opolska: 8 grudnia 2018 roku

Konferencja prasowa: 4 grudnia 2018 roku o godz. 13:00

Najbliższe spektakle: 9, 15 oraz 16 grudnia 2018 roku

Leave a Reply