GRZELA LAUREATUS

Wczoraj, 9 lutego 2018 w Bibliotece Narodowej Remigiusz Grzela odebrał nagrodę Magazynu Literackiego Książki dla „Podwójnego życia reporterki. Fallaci. Torańska” za książkę roku 2017.

Warto przypomnieć, że Remigiusz Grzela napisał również scenariusz monodramu „Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam”, który w Teatrze Studio z wielkim powodzeniem przedstawia Ewa Błaszczyk.

Laureat podczas uroczystości wręczenia Nagrody wygłosił krótkie, ale ważne podziękowanie:

Bardzo serdecznie dziękuję Magazynowi Literackiemu Książki za przyznanie „Podwójnemu życiu reporterki. Fallaci. Torańska” tytułu Książka Roku 2017.
Pracowałem nad nią długo, wsłuchując się w niezależny głos wielkich dziennikarek. Kończyłem w atmosferze głębokiego społecznego podziału, poczucia bezsilności, coraz częściej wybieranej autocenzury, dylematów co mówić, czy mówić i jak mówić. Historia, którą opisały Oriana Fallaci i Teresa Torańska, historia, do której miałem dystans zaczynając dokumentację, rozpaliła się na nowo. Donośny głos bohaterek tej książki przypomniał mnie, i wielu dziennikarzom, jaką wartością jest nasza praca, jaką ponosimy odpowiedzialność, i że musimy odnaleźć w sobie niezależność. Mieć odwagę opisywania świata rzetelnie, biorąc pod uwagę wszelkie konteksty, a nie tezy. Kiedy trzeba, protestować.
Hanna Krall mówi, że ci, którzy rządzą, dzielą świat, a ci, którzy go opisują, łączą go na nowo.
Bywają czasy, w których literatura ma większą siłę.
Książki proponują dialog, rozmowę. Gdybym w to nie wierzył, nie napisałbym tej, ale też innych książek. Od prawie dwudziestu lat robię to samo, próbuję opowiadać o ludziach z czułością i unikać uogólnień.
Ta książka nie powstałaby bez zaufania i zaangażowania Leszka Sankowskiego, męża Teresy Torańskiej i Edoardo Perazziego, siostrzeńca i jedynego spadkobiercy Oriany Fallaci, którym dziękuję.
Dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka, zwłaszcza Annie Derengowskiej, Mieczysławowi Prószyńskiemu i Maciejowi Makowskiemu za wiarę w ten projekt.
Za olbrzymie zaangażowanie w jej promocję, bo tylko tak książka spotyka się z Czytelnikiem, dziękuję Magdalenie Zaleskiej.
Najbliżej od początku była moja agentka, Renata de La Chapelle. Dziękuję.
Mój ukochany poeta W.S. Merwin pisał: „ostatniego dnia świata chciałbym zasadzić drzewo”. A Czesław Miłosz:
„Dopóki słońce i księżyc są w górze,
Dopóki trzmiel nawiedza różę,
Dopóki dzieci czerwone się rodzą,
Nikt nie wierzy, że staje się już”.
Żadna książka nie zmieniła świata, ale wiara opisujących w jego trwanie i w humanizm, daje nadzieję”.

Do gratulacji dla laureata dołącza się kwartalnik „Yorick” i Kapituła Nagrody im. Andrzeja Żurowskiego, której Remigiusz Grzela jest jod pięciu lat członkiem.

Jedna myśl na temat “GRZELA LAUREATUS

Leave a Reply