Komediowo-satyryczny początek roku na Górnym Śląsku

Teatr Śląski wkroczył w 2018 roku premierą DWUNASTU KRZESEŁ w reżyserii Nikołaja Kolady ( na zdj.). Spektakl na podstawie satyrycznej powieści Ilji Ilfa i Jewgienija Petrowa z okresu dwudziestolecia międzywojennego o oszuście Ostapie Benderze, poszukującym diamentowego skarbu zaszytego w jednym z dwunastu zabytkowych krzeseł, co staje się okazją do sportretowania ówczesnej Rosji, miał sylwestrową premierę 31 grudnia. Kilka dni później, 5 stycznia została zaplanowana premiera dla widzów, którzy Sylwestra spędzili poza Teatrem Śląskim. Warto dodać, że Kolada, który również odpowiada za adaptację, scenografię i kostiumy, przygotował przedstawienie na podstawie nowego tłumaczenia Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej. Biorąc pod uwagę język teatralny Kolady, można się więc spodziewać rosyjskiej klasyki w arcyrosyjskim kostiumie – reżyser czerpie garściami z rosyjskiego folkloru, tworząc barokowe w warstwie estetycznej, muzyczne obrazy.

Dzień później, 6 stycznia, w Teatrze Miejskim w Gliwicach odbyła się premiera DAM I HUZARÓW na podstawie Aleksandra Fredry w reżyserii Gabriela Gietzky’ego. Pomysł reżysera w dużej mierze został osadzony na próbie pokazania komedii Fredry jako snu zakochanych w sobie współczesnych młodych ludzi. Jak przekonują redaktorzy strony internetowej Teatru Miejskiego, ta interpretacja ma przekonać widzów, że „pomimo upływu czasu i zmiany konwencji obyczajowych relacje międzyludzkie, miłosne potyczki rozgrywają się według zapisanych w naszej ludzkiej naturze zasad”. W tym samym teatrze 16 lutego odbędzie się premiera spektaklu WSZECHOGARNIAJĄCO w reżyserii Tomasza Mana na podstawie tekstu Nikołaja Kolady i w tłumaczeniu Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej. W role dwóch aktorek: Niny i Wiery wcielą się Maria Pakulnis i Ewa Dałkowska.

Ciekawie zapowiada się również spektakl Adama Ziajskiego SPÓJRZ NA MNIE, który – podobnie jak wcześniejsze projekty – reżyser przygotowuje z osobami niepełnosprawnymi, tym razem niewidomymi. Premiera odbędzie się 23 lutego na Scenie w Galerii Teatru Śląskiego. Wiosenny kwartał teatralny zamknie długo wyczekiwana premiera Mai Kleczewskiej, która przygotowuje spektakl KOBIETA POD PRESJĄ na podstawie dramatu „Lulu” Franka Wedekinda. Reżyserka będzie pracować w Katowicach ze swoim stałym dramaturgiem, Łukaszem Chodkowskim. Scenografię przygotowuje, znany z wielu śląskich przedstawień, Marcel Sławiński. Pierwszy pokaz spektaklu planowany jest na 16 marca na dużej scenie Teatru Śląskiego.

opr. Aneta Głowacka

Leave a Reply