„Kibice” na otwarcie nowego sezonu Teatru Żydowskiego

Sezon 2016/2017 Teatr Żydowski rozpocznie premierą wyjątkową. „Kibice” to przedsięwzięcie na wpół fikcyjne i na wpół dokumentalne, w którym obok aktorów Teatru Żydowskiego na teatralnych deskach zadebiutują kibice piłki nożnej. Spektakl reżyseruje Michał Buszewicz, autor scenariusza „Aktorów żydowskich” – jednego z najgłośniejszych i najlepiej ocenianych przez krytyków spektakli ostatnich lat. Scenariusz „Kibiców” napisał wspólnie z Sebastianem Krysiakiem, dramaturgiem spektaklu. Jaki będzie efekt spotkania tych dwóch grup? Jak wiele wspólnego ma piłka nożna z teatrem i czy możliwe jest porozumienie pomiędzy tymi, wydawałoby się, zantagonizowanymi społecznościami? Dowiemy się podczas premiery 11 września. Pokazy popremierowe zaplanowane są na 12 i 13 września. Spektakl wystawiany będzie gościnnie w Nowym Teatrze w Warszawie.

 Słowo reżysera o spektaklu:

Projekt realizowany w Teatrze Żydowskim w Warszawie jest pomyślany jako realizacja w warunkach scenicznych spotkania, do którego raczej nie dochodzi w przestrzeni publicznej. Pracując z dwiema grupami o bardzo silnym poczuciu zbudowanej wspólnoty mamy nadzieję odpowiedzieć sobie na pytania o motywy, sposoby i korzyści z jej tworzenia. Mamy nadzieję spotkać we wspólnej przestrzeni aktorów Teatru Żydowskiego i kibiców Legii. Mieszkający na co dzień w jednym mieście, odbierani jako grupy zantagonizowane mają szansę wytworzyć porozumienie ponad przypisywanym im podziałem. Naszym marzeniem jest wytworzenie tego dialogu, na który naszym zdaniem jest szansa, a którego brakuje w szerszym kontekście – miasta czy kraju. Jest dla nas ważne, żeby przełamywać stereotypy dotyczące kibiców – grupy dużo bardziej różnorodnej, niż zwykło im się to przypisywać, a także społeczności żydowskiej, o opinii obrosłej nie mniejszą ilością uproszczeń. W teatrze – sztuce żywej i najczulej reagującej na rzeczywistość, widzimy możliwość spotkania – na bezpiecznym gruncie, gdzie stworzyć możemy fikcję, która być może za jakiś czas stanie się rzeczywistością.

Michał Buszewicz

Produkcja: Teatr Żydowski w Warszawie

Premiera: 11 września 2017 r.

Miejsce wystawienia spektaklu: gościnnie w Nowym Teatrze, ul. Madalińskiego 10/16

Terminy: 11-13 września, godzina 19.00

Strona www: http://www.teatr-zydowski.art.pl/spektakl/kibice

Bilety online: http://www.teatr-zydowski.art.pl/ oraz w kasach Teatru Żydowskiego (przy ul. Senatorskiej 35 i al. Niepodległości 141A)

Realizatorzy:

Scenariusz i reżyseria: Michał Buszewicz

Dramaturgia: Sebastian Krysiak

Scenografia i kostiumy: Anna Met

Choreografia: Katarzyna Sikora

Muzyka: Kuba Wandachowicz

Reżyseria świateł, video: Jakub Laskowski

Asystent reżysera: Piotr Wiszniowski

Asystentka scenografa: Sandra Stępień

Konsultant merytoryczny: Piotr Żelazny

Obsada aktorska:

Ryszard Kluge

Joanna Rzączyńska

Małgorzata Trybalska

Jerzy Walczak

Piotr Wiszniowski

Kibice*:

Elwira Szyszka

Tomasz Jakubczyk

*Kibice występujący w spektaklu nie są reprezentantami oficjalnych stowarzyszeń kibicowskich ani klubu Legia Warszawa.

Informacje dodatkowe:

Spektakl jest produkcją wyłącznie Teatru Żydowskiego i nie są wykorzystywane w nim żadne znaki zastrzeżone i towarowe.

Biogram reżysera:

Michał Buszewicz (ur. 1986) – dramatopisarz, dramaturg, reżyser. Absolwent specjalizacji dramatologicznej Wiedzy o Teatrze UJ (2012) i specjalizacji dramaturgicznej na Wydziale Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST (2015). Jest autorem tekstów: Zbrodnia realizowanego w Teatrze Polskim w Bielsku–Białej (nagroda zespołowa dla najlepszego spektaklu XVIII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej), Misja (wojny od których uciekłem), który znalazł się w półfinale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2012, a następnie był prezentowany w Moskwie w ramach czytań polskich dramatów w Centrum im. Wsiewołoda Meyerholda, wreszcie wystawiony w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Piotrusia Pana na motywach powieści Jamesa Barrie’go (premiera w Teatrze Współczesnym w Szczecinie w marcu 2014) oraz Aktorzy żydowscy (zrealizowany w Teatrze Żydowskim w reżyserii Anny Smolar). Współpracował jako dramaturg z Eweliną Marciniak, z którą zrealizował m. in. Nowe Wyzwolenie S.I. Witkiewicza w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, Amatorki wg Elfriede Jelinek w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku i Skąpca na motywach komedii Moliera w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, Anną Augustynowicz przy realizacji Edwarda II wg Christophera Marlowe’a oraz Janem Klatą przy spektaklu Wróg ludu wg Henryka Ibsena w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie. W tym samym teatrze wyreżyserował spektakle Kwestia techniki i Książka telefoniczna według własnego scenariusza. Jest także reżyserem filmu krótkometrażowego na podstawie fragmentu powieści Jamesa Joyce’a Finneganów Tren. W latach 2015-2016 pełnił funkcję kierownika dramaturgów Narodowego Starego Teatru w Krakowie.

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz

Warszawa, ul. Senatorska 35

http://www.teatr-zydowski.art.pl/

Leave a Reply