Przejdź do treści

„Strachu NIE MA”

Spektakl oparty jest na wywiadach z wdowami z Vrindavan, które powstały podczas warsztatów prowadzonych przez twórców spektaklu w Indiach, w aszramie „Maitri”. Twórcy chcą pokazać indywidualne historie życia wdów, ich codzienność, miłość, śmierć, Boga, który jest dla nich wybawieniem. Chcą, by kobiety mówiły własnym głosem, głosem, którego nie chce się słyszeć.

Przedstawienie wg tekstu mówionego: Pushpa Kal, Sumitra Dasi, Renuwala Dasi, Mala Paswan, Renu Dasi, Vrinda Dasi, Kamala Barman, Sanitri Sakkar, Basana Karmakar, Lolita Mandal, Promila Dasi, Madhu Mala Dasi, Kulu Biswas, Mari Dasi, Pushpa Kar, Minati Dasi, Alaka Dasi, Kalpana Dasi, Sipra Chakzabopty
reżyseria: Łukasz Chotkowski
opracowanie tekstu: Magda Fertacz
konsultacja artystyczna: Manish Mitra
kostiumy: Konrad Parol
muzyka: Joanna Halszka Sokołowska
inspicjentka: Barbara Sadowska
obsada: Karolina Adamczyk, Aleksandra Bożek, Sima Ghosh, Magdalena Koleśnik, Joanna Halszka Sokołowska, Raju Bera, Tapas Chatterjee
Vrindavan jest miejscem kultu w Indiach, z racji dzieciństwa, które spędził tam Krishna. Vrindavan, nazywane jest też „miastem wdów” – pielgrzymują do niego i zamieszkują je kobiety z całych Indii, które utraciły mężów i zostały pozbawione środków do życia. Opieki nad nimi podjęła się m.in. organizacja pozarządowa „Maitri”, która jest partnerem projektu.
Spektakl „Strachu NIE MA” jest drugą odsłoną tryptyku „Kobiety Wykluczone”. Pierwsza cześć zatytułowana „Nikt nie byłby mną lepiej. Koncert” dotyczyła sytuacji Kobiet odbywających karę w więzieniu. W trzeciej i ostatniej części, Łukasz Chotkowski wraz z Magda Hueckel i Tomaszem Śliwińskim oddadzą głos Kobietom zgwałconym podczas współczesnych wojen w Afryce.

premiera:
12 listopad 2016 – Academy of Fine Arts, Kalkuta
15 grudzień 2016 – Teatr Powszechny w Warszawie
Współorganizatorzy: Instytut Adama Mickiewicza działający pod marką Culture.pl, Teatr Kasba Arghya, Maitri
Patroni medialni: Program II Polskiego Radia, „Gazeta Wyborcza”, wyborcza.pl Warszawa, „Co Jest Grane24”, „Aktivist”

[fot. Natakwala Fakir]

Leave a Reply