Przejdź do treści

Kurz i krew

Mała Literacka i Kolektyw Szechiny zapraszają na czytanie performatywne fragmentów prozy Małgorzaty Rejmer „Bukareszt. Kurz i krew” połączone ze spotkaniem z autorką. Muzykę na żywo wykona Suavas Lewy.

Jeden z rozmówców Małgorzaty Rejmer, autorki zbioru reportaży „Bukareszt. Kurz i krew”, stwierdził, że kluczem do zrozumienia współczesnego rumuńskiego społeczeństwa jest dekret nr 770, wprowadzony przez Ceausescu i obalony natychmiast po jego śmierci. To on zniszczył na długie lata relacje w rodzinach, między sąsiadami i przyjaciółmi. Sprawił, że ludzie przestali sobie ufać.

Dekret nr 770 to zakaz stosowania antykoncepcji oraz przerywania ciąży. Stał się symbolem zniewolenia kobiecych ciał w imię interesów demograficznych narodu. Wszedł w życie jesienią 1966 roku, dokładnie 50 lat temu. Czy w tę rocznicę będziemy potrafili wyciągnąć lekcję z rumuńskich doświadczeń?

11 października / godz. 19.15 / Mala Sala / wstęp wolny / wydarzenie na FB

Małgorzata Rejmer (ur. 1985) — doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. W 2009 roku wydała debiutancką powieść „Toksymia” nominowaną do Nagrody Literackiej Gdynia. W 2013 roku opublikowała książkę „Bukareszt. Kurz i krew”, za którą otrzymała Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej za najlepszą książkę z dziedziny literatury faktu oraz Nagrodę Literacką dla Autorki „Gryfia” i nominację do Nagrody Literackiej Nike. Jest laureatką Gwarancji Kultury, nagrody przyznawanej przez TVP Kultura najciekawszym i najważniejszym artystom za „zbiór reportaży z miasta pełnego śladów dawnej świetności i upadku. Za przejmujące historie mieszkańców Bukaresztu, zawieszonych pomiędzy spuścizną komunistycznej dyktatury Ceausescu a światem Zachodu. Za język reportażu najwyższej próby”. Obecnie pracuje nad materiałem dotyczącym Albanii.

Kolektyw Szechiny
– nieformalna grupa łodzianek z różnych środowisk, które łączy przekonanie, że warto promować literaturę pisaną przez kobiety, organizować spotkania z pisarkami i dyskusje wokół ich książek. W 2012 roku czytały „Monologi waginy” Eve Ensler, a w kolejnych latach – z udziałem pisarek – utwory Sylwii Chutnik, Joanny Bator, Olgi Tokarczuk, Małgorzaty Czyńskiej i Angeliki Kuźniak.

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu Mała Literacka – spotkania wielkiego formatu w roku 2016 dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Łodzi.

Aleksandra Dudek

Leave a Reply