Przejdź do treści

NIEPOROZUMIENIE w teatrze

O „Nieporozumieniu” na podstawie dramatu Dario Fo w reżyserii Jolanty Sikorskiej w Teatrze Trzynastu Rzędów podczas XIX Tygodnia Teatralnego w 86. Liceum Ogólnokształcącym im. Batalionu „Zośka” w Warszawie pisze Marzena Dobosz na blogu „teatru głodna”

Tydzień Teatralny w „Zośce” przypadający co roku w okolicy Międzynarodowego Dnia Teatru (27 marca) to festiwal teatralny o ugruntowanej tradycji – w tym roku odbywa się już XIX edycja. Każdego wieczoru szkolne korytarze zamieniają się w foyer Teatru 13-Rzędów, przed wejściem na salę kłębią się tłumy widzów, a po spektaklach młodzież zostaje na widowni, żeby porozmawiać o tym, co zobaczyła. Wczorajszą premierę „Nieporozumienia” w wykonaniu uczniów z III G publiczność przyjęła owacyjnie.

Po poważniejszych sztukach w poprzednich latach tym razem uczniowie teatralnej klasy maturalnej wzięli na warsztat farsę. Nieporozumienia to typowa komedia pomyłek. Akcja rozgrywa się nocą w willi dobrze sytuowanego małżeństwa. Tego dnia dom miał być pusty – idealny moment na włamanie. Buszującego w salonie Złodzieja, nadzorowanego telefonicznie przez nudzącą się w domu małżonkę, przyłapuje na gorącym uczynku właściciel willi. Dama u jego boku nie jest jednak jego żoną… I jak tu wezwać policję, żeby zachować twarz? W najmniej spodziewanym momencie (Gospodarz z rewolwerem w dłoni) jeszcze raz odezwie się telefon… i uruchomi istną lawinę nieporozumień. Nad ranem w salonie spotkają się trzy małżeństwa, z czego tylko jedna z żon nie będzie niczyją kochanką, a jedynym facetem z zasadami okaże się Złodziej (sic!), choć czy oparłby się pokusie zdrady, gdyby nie interwencja żony… Śmiejemy się z takiego świata, nic nas tak nie cieszy jak głupota innych ludzi i to złudne przekonanie, że problem nas nie dotyczy. Do czasu zapewne…

Śmialiśmy się wczoraj z postaci brawurowo odgrywanych przez licealistów. Młodzi aktorzy z ogromnym zaangażowaniem, ale taż z zaskakującym wyczuciem niuansów pożycia małżeńskiego wcielali się w role zdradzających i zdradzanych, oszukujących i oszukiwanych. Uwagę przykuwała zwłaszcza Hanna Połutrenko w roli Kochanki Gospodarza – i to nie tylko ze względu na odważną czerwoną sukienkę i zmysłowe pończoszki. Hanna Połutrenko zbudowała rolę Kochanki z mnóstwa drobnych gestów charakterystycznych dla kobiet usiłujących za wszelką cenę zwrócić na siebie uwagę, zaskakując umiejętnościami aktorskimi – na scenie była zmysłową, choć niezbyt subtelną kobietą, której nigdy dość wesołej zabawy i przygód, poszukującą nowych wrażeń i interesujących mężczyzn. Nietrudno było uwierzyć, że Gospodarz (Michał Zadroga) stracił dla niej głowę. Jeszcze chwila, a i Rabuś poszedłby za nią do sypialni… Karol Nowiński w roli Złodzieja poruszał się po scenie z niezwykłą swobodą – z łatwością kradł nie tylko cenną zastawę, ale i serca żeńskiej części widowni. Cała trójka fantastycznie wypadła w fantazyjnym tańcu z figurami do dźwięków jakiejś skocznej melodii – zachwycona publiczność nagrodziła to egzotyczne trio taneczne gromkimi oklaskami! Udaną imprezę przerywa jednak niespodziewane wtargnięcie Żony Gospodarza. Wcielająca się w tę rolę Justyna Fabczak początkowo zaskakuje nieśmiałością, choć jak to w farsie możemy podejrzeć podstęp. Ta z pozoru miła i niewinna osoba, ubrana niczym pensjonarka, przez długi wydaje się być biedną ofiarą ohydnych mężowskich gierek. Z jakim zdumieniem zauważamy jej przemianę, gdy na scenie zjawia się kolejny mąż i kochanek, na którego widok ta cicha i odrobinę zawstydzona dziewczyna natychmiast zamienia się w zmysłową kobietę rzucającą powłóczyste spojrzenia…

Nieporozumienie w interpretacji maturzystów i absolwentów „Zośki” na scenie Teatru Trzynastu Rzędów to nie jest teatrzyk ze szkolnej akademii, to ciągle amatorski, ale świetny teatr: fantastyczne role główne, zupełnie przyzwoite epizody (Anna Katarzyna Zielińska jako histeryczna Żona Złodzieja, Izabela Wywrót jako drugi Włamywacz i Tomasz Grzeszczuk jako Kochanek Żony Gospodarza), dopracowana scenografia, w dużej mierze zapewne wykonana przez uczniów (m.in. tajemniczy stary zegar z bardzo pojemną skrzynią, w której z powodzeniem mogłaby się schować połowa drużyny siatkarskiej), a także zupełnie profesjonalne oświetlenie i nagłośnienie. Warto to zobaczyć, a będzie okazja: spektakl ma być jeszcze grany w kwietniu (informacje o kolejnych terminach na profilu Teatru Trzynastu Rzędów).

Marzena Dobosz

Autorką afisza jest Hanna Połutrenko

Nieporozumienie” na podstawie dramatu Dario Fo. Reżyseria Jolanta Sikorska, obsada: Hanna Połutrenko (Kochanka Gospodarza), Michał Zadroga (Gospodarz), Karol Nowiński (Złodziej), Justyna Fabczak (Żona Gospodarza), Anna Katarzyna Zielińska (Żona Złodzieja), Izabela Wywrót (Włamywacz), Tomasz Grzeszczuk (Kochanek Żony Gospodarza); premiera 24 marca 2015 r. podczas XIX Tygodnia Teatralnego w Teatrze Trzynastu Rzędów w 86. Liceum Ogólnokształcącym im. Batalionu „Zośka” w Warszawie

 

Leave a Reply