Sukces „Transferu” Klaty w Lyonie

Ponad 400 widzów oklaskiwało na stojąco czwartkowe (17 września) przedstawienie Wrocławskiego Teatru Współczesnego w Théâtre des Célestins w Lyonie. „Transfer!” w reżyserii Jana Klaty otworzył pierwszą edycję festiwalu Sens Interdits (co dosłownie oznacza „ zakaz wjazdu”) – poświęconego tematom tabu, od których na co dzień odwracają się syte społeczeństwa starej Europy.

Pomysłodawcą i dyrektorem Sens Interdits jest Patrick Penot, który wcześniej przez wiele lat kierował Instytutem Francuskim w Warszawie. Obejrzał on „Transfer!” we wrześniu 2007 roku na festiwalu w Nitrze i już wtedy zdecydował, że poruszanym w naszym spektaklu problemom pamięci, tożsamości, wpływu historii i wielkiej polityki na losy pojedynczych ludzi warto poświęcić cały festiwal. Można więc powiedzieć, że polsko-niemieckie przedstawienie dało początek francuskiemu festiwalowi.

W repertuarze Sens Interdits znalazły się spektakle z Polski, Rosji, Turcji, Afganistanu i Chorwacji oraz jedna koprodukcja francusko-rosyjska. Nie ma tu ani jednego francuskiego przedstawienia. „Właśnie dlatego postanowiłem zrobić ten festiwal – mówi Patrick Penot. – Francuzi wolą dziś wystawiać sztuki obyczajowe, uprawiać teatr psychologiczny. Reżyserzy praktycznie nie zajmują się tym, jak historia, konflikty religijne, wojna i przemoc wpływają na człowieka i jego postrzeganie świata.”

Przedstawienie grane będzie w Lyonie do 19 września. Wczoraj wieczorem „Transfer!” oglądał między innymi dyrektor festiwalu w Awinionie Vincent Baudriller, który po spektaklu gorąco gratulował reżyserowi oraz uczestnikom projektu.

Zapraszamy na www.wteatrw.pl oraz  www.sensinterdits.org

Leave a Reply