Tylko w Loży "Trzy tuziny Miłkowskiego": 12 najlepszych przedstawień, 12 najlepszych ról kobiecych, 12 najlepszych ról męskich. Uzupełnienie podsumowania sezonu, opublikowanego w "Przeglądzie" nr 35 – przedrukowanego w "Loży".
TRZY TUZINY MIŁKOWSKIEGO
12 najlepszych spektakli sezonu 2008/2009
Arka Noego. Nowy Koniec Europy, międzynarodowy spektakl autorski Janusza Wiśniewskiego w Teatrze Nowym w Poznaniu
Wujaszek Wania Antona Czechowa(1860-1904), prozaik i dramaturg rosyjski. Pochodził z ubog... More w reżyserii Wieniamina Filsztyńskiego w Teatrze Polskim w Warszawie
Macbeth Williama Shakespeare’a w reżyserii Grzegorza Brala w Pieśń Kozła we Wrocławiu
Zagłada ludu Wernera Schwaba w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi
Obrock wg Stanisława Ignacego Witkiewicza w reżyserii Bartosza Zaczykiewicza w Teatrze Studio w Warszawie
T.E.O.R.E.M.A.T. wg Pier Paolo Pasoliniego w reżyserii Grzegorza Jarzyny w TR Warszawa
Ifigenia Antoniny Grzegorzewskiej w jej reżyserii, na małej scenie Teatru Narodowego
Między nami dobrze jest Doroty Masłowskiej w reżyserii Grzegorza Jarzyny w TR Warszawa
Szajba Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii Jana Klaty w Teatrze Polskim we Wrocławiu
To idzie młodość Krzysztofa Zaleskiego w reżyserii Macieja Englerta w Teatrze Współczesnym w Warszawie
Otello-wariacje wg Szekspira w reżyserii i scenografii Agaty Duda-Gracz w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi
Śmierć i dziewczyna wg Elfriede Jelinek spektakl wg pomysłu Doroty Sajewskiej w Teatrze Dramatycznym w Warszawie
12 najlepszych ról kobiecych
Maja Komorowska – Winnie w Szczęśliwych dniach Becketta w reżyserii Antoniego Libery w Teatrze Dramatycznym
Irena Jun – role w spektaklu Obrock wg Witkacego w reżyserii Bartosza Zaczykiewicza w Teatrze Dramatycznym w Warszawie
Małgorzata Hajewska-Krzysztofik – Klitajmestra z (A)polonii
Milena Lisiecka – pani Kovacic w Zagładzie ludu Wernera Schwaba w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi
Barbara Marszałek – pani Robak w Zagładzie ludu
Bogusława Pawelec – profesorowa Grollfeuer w Zagładzie ludu
Grażyna Barszczewska – Amelia w Pornografii w reżyserii Andrzeja Pawłowskiego w prywatnym teatrze warszawskim Anny Gornostaj Capitol
Kinga Preis – w Sprawie Dantona Stanisławy Przybyszewskiej oraz Premierowa w Szajbie Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, oba spektakle w reżyserii Jan Klaty w Teatrze Polskim we Wrocławiu
Maria Maj – Gruba Bożenka w Między nami dobrze jest Doroty Masłowskiej w reżyserii Grzegorza Jarzyny w TR Warszawa.
Patrycja Soliman – role w Lekkomyślnej siostrze Włodzimierza Perzyńskiego w reżyserii Agnieszki Glińskiej i Karoliny Corday w Marat/Sade wg Petera Weissa w reżyserii Mai Kleczewskiej, oba spektakle w Teatrze Narodowym.
Danuta Szaflarska – Osowiała Staruszka w Między nami dobrze jest
Joanna Żółkowska – Pani Maria w Kieszonkowym atlasie kobiet Sylwii Chutnik w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza w warszawskim Teatrze Powszechnym
12 najlepszych ról mêskich
Jan Englert – Paolo w spektaklu T.E.O.R.E.M.A.T. wg Pasoliniego w reżyserii Grzegorza Jarzyny w TR Warszawa
Jarosław Gajewski – kreacja w spektaklu Obrock wg Witkacego w reżyserii Bartosza Zaczykiewicza w warszawskim Teatrze Studio
Jerzy Radziwiłowicz – Agamemnon w Ifigenii Antoniny Grzegorzewskiej i Trivelin w Umowie, czyli Łajdaku ukaranym Marivaux w reżyserii Jacques Lassalle'a, oba spektakle w Teatrze Narodowym
Andrzej Chyra – Herakles w (A)polonii Krzysztofa Warlikowskiego w Nowym Teatrze
Mariusz Wojciechowski – w tytułowej roli w Wujaszku Wani w reżyserii Wieniamina Filsztyńskiego w Teatrze Polskim w Warszawie
Bogusław Kierc – w monodramie Mój trup do wierszy Adama Mickiewicza we Wrocławiu
Bartosz Porczyk – Desmoulins w Sprawie Dantona Stanisławy Przybyszewskiej w reżyserii Jana Klaty w Teatrze Polskim we Wrocławiu
Mirosław Kropielnicki – Wiatronogi w Arce Noego Janusza Wiśniewskiego i Major w Udając ofiarę braci Presniakow w poznańskim Teatrze Nowym
Mariusz Puchalski – wujek w Udając ofiarę i Doktor Dix z Arki Noego Janusza Wiśniewskiego w poznańskim Nowym
Adam Woronowicz – Narrator w Kieszonkowym atlasie kobiet Sylwii Chutnik w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza w warszawskim Teatrze Powszechnym
Marcin Przybylski – Achilles w Ifigenii Antoniny Grzegorzewskiej i Duperret w Marat/Sade wg Petera Weissa w reżyserii Mai Kleczewskiej; oba spektakle w Teatrze Narodowym
Kamil Maćkowiak w Zszywaniu Anthony'ego Neilsona w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi