Londyn: Światowa premiera Naszej klasy Tadeusza Słobodzianka

W The National Theatre rozpoczęły się próby do spektaklu „Our Class” („Nasza klasa”) Tadeusza Słobodzianka w przekładzie Ryana Craiga. To pierwsza sztuka polskiego dramatopisarza wystawiana na deskach angielskiej sceny narodowej.

The National Theatre w Londynie powstał w 1963 roku. To, obok the Royal Shakespeare Company, najbardziej znacząca scena wybudowana za publiczne pieniądze. Pierwszym dyrektorem artystycznym teatru był aktor Laurence Olivier.

Poniżej tłumaczenie informacji prasowej o spektaklu przygotowanej przez The National Theatre

NASZA KLASA Tadeusza Słobodzianka, w przekładzie Ryana Craiga
Premiera prasowa 23 września 2009 w Cottesloe Theatre (scena The National Theatre w Londynie)

Reżyseria  -Bijan Sheibani.
Występują: Gould, Tamzin Griffin, Amanda Hale, Edward Hogg, Lee Ingleby, Sinead Matthews, Rhys Rusbatch, Justin Salinger and Jason Watkins.
Scenografia: Bunny Christie
Światła: Jon Clark
Muzyka: Sophie Salomon
Choreografia: Aline David
Dźwięk: Ian Dickinson

Klasa szkolna, Żydzi i katolicy mówią o swoich marzeniach: ktoś chciałby być strażakiem, ktoś inny gwiazda filmową, jeden pragnie zostać pilotem, drugi doktorem. Uczą się abecadła, jest 1925 rok w Polsce. Dzieci dorastają, a ich państwo zostaje podzielone przez armie Sowietów i Nazistów. Wraz z eskalacją nacjonalizmu pogłębiają się wzajemne urazy, zdradzają się przyjaciele, dochodzi do przemocy. Potworne czyny, których dopuścili się wówczas ci zwykli ludzie, powracają dziś ponurym echem.

Tadeusz Słobodzianek pokazuje udział swojego kraju w ństwach dwudziestego wieku, podążając za losami uczniów z jednej klasy – śródwesel, narodzin, śmierci, emigracji i wspomnień.
Tadeusz Słobodzianek jest jednym z czołowych polskich dramaturgów. Jego sztuki Turlajgroszek i Merlin zdobyły Fringe First na Festiwalu w Edynburgu (1993 i 1994). W 2003 roku Słobodzianek założył Laboratorium Dramatu w Warszawie – polski odpowiednik Royal Court – wspierający  rozwój współczesnego dramatu.
Ryan Craig jest autorem m.in. The Glass Room i  What We Did To Weinstein, jego sztuka Broken Road zdobyła Fringe First na festiwalu w Edynburgu. Pisze również dla TV I radia, m.in. Saddam’s Tribe dla Channel 4 i czteroczęściową adaptację powieści The Great Pursuit Toma Sharpe dla BBC Radio 4.
Nasza Klasa to debiut reżyserski Bijana Sheibaniw National Theatre. Shejbani jest dyrektorem artystycznym ATC, gdzie reżyserował spektakl The Brothers Size i  Gome Too Far, który zdobył Nagrodę Oliviera. Reżyserował również Other Hands and Flush (Soho Theatre) i Party Time and One for the Road (BAC).

Leave a Reply