Studio Teatralne Koło

 

ul. Św. Franciszka Salezego 1/28,  00-392 Warszawa

telefon:+48 501 784 094 (prezes), +48 500 599 666 (BOW), +48 608 442 695 (PR)

e-mail:studioteatralne@gmail.com

strona www:www.studiokolo.com

prezes, dyrektor Marta Wójcicka

kierownik artystyczny Igor Gorzkowski

Teatr niekomercyjny – stowarzyszenie

 

 

Niezależna grupa teatralna zawiązana w 1997 przez studentów Akademii Teatralnej w Warszawie i krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, skupionych wokół Igora Gorzkowskiego – od 2002 roku Studio działa w formie stowarzyszenia, które nie prowadzi działalności gospodarczej.

Od początku Gorzkowski tworzył niezależne produkcje teatralne, dążąc do wzbogacenia warsztatu aktora o improwizację, przy dalece posuniętej oszczędności środków inscenizacyjnych. Daleki od tworzenia teatru—zakonu jego twórca zakładał jednak intensywną pracę aktorów nad każą rolą. W swojej pracy korzystał przede wszystkim z własnych scenariuszy. W Kole zrealizowano m.in. spektakle: Wynajmę pokój (1998), Rosyjski dramat(gr. drama), rodzaj literacki (obok epiki i liryki), obejmuj... (2000), Strona zakwitających dziewcząt wg Prousta (2000), Miłość do trzech pomarańczy wg Gozziego (2002), Absolutnie Off Show (2003), Taksówka (2005), Sandman (2006), Żółta strzała wg Plewina (2008). Przedstawienia były grane w salach Akademii Teatralnej, na scenach warszawskich teatrów: Prochoffnia, Studio, Montownia, w klubowej przestrzeni Galerii Pruderia, i w przestrzeni pofabrycznej Państwowych Zakładów Optycznych przy ul. Grochowskiej w Warszawie. Z Centralnym Basenem Artystycznym (a poprzednio siedzibą Montowni) przy ul. Konopnickiej 6, grupa pożegnała się dwoma spektaklami w kwietniu 2010: Żółtą strzałą i Ukryj mnie w gałęziach drzew (23 i 24 kwietnia).

Koło tworzą ludzie profesjonalnie zajmujący się teatrem: aktorzy, reżyserzy, producenci. Z teatrem związana jest jako producentka Joanna Nawrocka, od niedawno dyrektor Teatrudawniej (por.) anterprener, organizator pracy artystycznej z... Ochoty – stąd zainaugurowana w grudniu 2010 współpraca Koła z Ochotą spektaklem Taksówka, który pozostaje w repertuarze Koła od ponad 5 lat, kiedy Gorzkowski zaprosił widzów do warszawskiej taksówki i obwoził za pośrednictwem posępnego taksówkarza (Wiktor Korzeniewski) w jego zdezelowanej taryfie w nastrojowy wieczór wigilijny. Wsiadający do taksówki (a właściwie jej rozchwierutanego szkieletu) pasażerowie, grani z wyrazistą charakterystycznością przez Annę Srokę i Sławomira Grzymkowskiego, stworzyli wraz z kierowcą mozaikowy obraz wielkiego miasta, po którym krążą zabłąkani, nieszczęśliwi, samotni ludzie. Swego rodzaju czułość w portretowaniu ludzi zagubionych dała o sobie znać także w spektaklu Żółta strzała – o dziwnym pociągu, który nie zatrzymuje się na żadnej stacji, ludzie w nim rodzą się, umierają, awansują, kradną, słowem żyją. Pociąg pędzi do przodu, „do zawalonego mostu”, który ma się znajdować u kresu drogi, a wszystko to wygląda na metaforę życia, którego tajemnicy nie sposób zgłębić.

Gorzkowski i jego Koło byli pionierami przenosin teatru do przestrzeni klubowej – jego spektakl Absolutnie Off Show, grany był w galerii Pruderia. „Spektakl w Pruderii – komentował Łukasz Drewniak – to teatr młodszy od „młodszych zdolniejszych”. Nieinwazyjny, antydepresyjny, przyjazny”. Nadal sprawdzają możliwości pracy w warunkach klubowych – Taksówka jest grana także w klubie Powiększenie przy Nowym Świecie.