Przejdź do treści

40. WARSZAWSKIE SPOTKANIA TEATRALNE od tej soboty, 5 grudnia 2020

Zmieniająca się z dnia na dzień sytuacja epidemiczna zmusiła nas do parokrotnego weryfikowania możliwości organizacji 40. Warszawskich Spotkań Teatralnych, które pierwotnie były planowane na maj. Z czasem okazało się oczywiste, że forma festiwalu, do której jesteśmy przyzwyczajeni, którą kochamy, gdy widzowie tłumnie przybywają na spektakle, a obsługa widowni wejściówkowiczom rozdaje poduszki do siedzenia, w tym roku nie będzie miała racji bytu. Nie chcieliśmy jednak zawieść naszych widzów, którzy często cały rok niecierpliwie czekają na Warszawskie Spotkania Teatralne, ani pogodzić się brakiem możliwości zaprezentowania im najlepszych spektakli ostatniego sezonu. Dlatego jest nam niezmiernie miło, że w tym trudnym dla kultury, teatrów, artystów i widzów czasie, możemy przedstawić Państwu program i formę festiwalu, którą udało nam się wypracować.

40. Warszawskie Spotkania Teatralne rozpoczną się 5 grudnia i będą trwały do 16 grudnia.

Jubileuszowa edycja festiwalu odbędzie się online, jednak zostanie zachowany charakter uczestniczenia w wydarzeniu na żywo, gdyż spektakle zostaną zagrane na scenach macierzystych teatrów i bezpośrednio stamtąd będą transmitowane. Transmisje będą dostępne wyłącznie w trakcie trwania spektaklu poprzez stronę www.warszawskie.org. Zapraszamy do oglądania najważniejszych premier teatralnych w domu!

Kuratorami tegorocznej edycji są Tadeusz Słobodzianek oraz Wojciech Majcherek. Kuratorzy tradycyjnie wzięli pod uwagę spektakle z ostatniego sezonu, które nie miały swojej premiery w Warszawie – z nich wyselekcjonowali te najlepsze i najbardziej emocjonujące, które inspirują i zachęcają do gorących dyskusji. Program ułożył się w ten sposób, że festiwalowi w tym roku przyświeca motto „kobiety objaśniają świat”, gdyż wiele przedstawień porusza bardzo aktualną tematykę związaną z kwestią płci, praw kobiet, miejsca kobiet w społeczeństwie, ich spojrzeniu na rzeczywistość. Pod tym kątem został również utworzony nurt spektakli towarzyszących.

Jakie spektakle zobaczymy na 40. Warszawskich Spotkaniach Teatralnych?

Fedra” Jean Racine, reż. Grzegorz Wiśniewski, Teatr Wybrzeże w Gdańsku (5.12, godz. 19.00)

Kupiec wenecki” William Shakespeare, reż. Szymon Kaczmarek, Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku (6.12, godz. 19.00)

Transfugium” na podstawie opowiadania Olgi Tokarczuk, adaptacja i reż. Krzysztof Rekowski, Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu (7.12, godz. 19.00)

Kobiety objaśniają mi świat” scenariusz Iwona Kempa, Anna Bas, reż. Iwona Kempa, Teatr Nowy Proxima w Krakowie (9.12, godz. 19.00)

Historia przemocy” Édourd Luis (freely adapter by Jan Czapliński), reż. Ewelina Marciniak, Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie (10.12, godz. 19.00)

Panny z Wilka” Jarosław Iwaszkiewicz, adaptacja i reż. Agnieszka Glińska, Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie (12.12, godz. 19.00)

Dług” na podstawie „Dług. Pierwsze pięć tysięcy lat” David Graeber, reż. Jan Klata, Teatr Nowy Proxima w Krakowie (15.12, godz. 19.00)

Kurt Gerron. Führer daje miasto Żydom” Jolanta Janiczak, reż. Wiktor Rubin, Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach (16.12, godz. 19.00)

W nurcie towarzyszącym zaprezentujemy spektakle Teatru Dramatycznego:

Jezioro” Zuzanna Bojda, reż. Daria Kopiec (8.12, godz. 19.00)

Pani Dalloway” Virginia Woolf, adaptacja i reż. Magdalena Miklasz (11.12, godz. 19.00, PREMIERA)

Miłość od ostatniego wejrzenia” Vedrana Rudan, reż. Iwona Kempa (13.12, godz. 19.00)

I że cię nie opuszczę” Gerard Watkins, rez. Aldona Figura (14.12, godz. 19.00)

Wszystkie spektakle rozpoczną się o godzinie 19.00 i będą transmitowane na żywo, poza „I że cię nie opuszczę”, które zostanie zaprezentowane z nagrania VOD.

Bilety na spektakle z głównego nurtu w cenie 20 złotych, a na spektakle towarzyszące 15 zł, można kupować poprzez stronę www.warszawskie.org.

Ze względu nietypowy charakter wydarzenia oraz sytuację pandemiczną, nie została w tym roku utworzona ścieżka karnetowa. Zapraszamy do planowania uczestnictwa w wydarzeniach indywidualnie, co mamy nadzieję, złoży się w możliwość zaprezentowania, i tym samym obejrzenia, wszystkich przedstawień.

Po spektaklach planowane są transmisje rozmów z twórcami, które będą udostępniane bezpłatnie na Facebooku festiwalu:

https://www.facebook.com/WarszawskieSpotkaniaTeatralne

Rozmowy będą prowadzić Katarzyna Niedurny i Wojciech Majcherek, a widzów zapraszamy do aktywnego uczestniczenia w dyskusji poprzez zadawanie pytań i dzielenie się wrażeniami w komentarzach.

Szczegółowy repertuar: www.warszawskie.org

Zwiastun: https://youtu.be/G_f3jIcx-aA

Zapraszamy na pierwsze w historii Warszawskie Spotkania Teatralne online! Mamy nadzieję, że jubileuszowa edycja przyniesie widzom wiele niezapomnianych wrażeń!

Warszawskie Spotkania Teatralne są realizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy.

Leave a Reply