„Wesoła wdówka” – premiera operetki w Mazowieckim Teatrze Muzycznym

Zabawna i pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji historia bogatej wdowy Hanny Glawari, o której rękę i majątek toczy się skomplikowana gra. Dla Mazowieckiego Teatru Muzycznego operetkę Franza Lehára przygotowuje tandem artystyczny: Henryk Konwiński (reżyseria)–Arif Dadashev (kierownictwo muzyczne). W roli tytułowej – Grażyna Brodzińska!

„Wesoła wdówka”, klasyczna operetka Franza Lehára do libretta Victora Léona oraz Leo Steina, po wiedeńskiej prapremierze w 1905 roku nie zebrała dobrych recenzji, a i publiczność nie była jej zbyt przychylna. Jednak bardzo szybku operetka zaczęła święcić triumfy na scenach Londynu, Paryża, Wiednia, Sztokholmu, Moskwy, a także Nowego Jorku. Wiele arii i duetów stało się prawdziwymi przebojami, jak choćby „Usta milczą, dusza śpiewa”. Śpiewali w niej najwięksi, od Marii Jeritzy, Kirsten Flagstad i Richarda Taubera, po Jana Kiepurę i Martę Eggerth.

Dla Mazowieckiego Teatru Muzycznego „Wesołą wdówkę” przygotowuje Henryk Konwiński, reżyser operowy, choreograf, tancerz. Kierownictwo muzyczne powierzono Arifowi Dadashevowi, a scenografię Ireneuszowi Domagale. To artystyczne trio pracuje ze sobą nie po raz pierwszy. Artyści przygotowali wspólnie w ubiegłym sezonie dla Opery Śląskiej w Bytomiu baletową wersję „Don Kichota”.

Reżyser zapowiada, że „Wesoła wdówka” Mazowieckiego Teatr Muzycznego będzie „przedstawieniem dla dzisiejszych ludzi”. Henryk Konwiński z szacunkiem podchodzi do tekstu klasycznego libretta, wydobywając z niego współczesne tematy. Uznany tancerz i choreograf w operetce podkreśli też jej walor ruchowy, podchodząc z dużą uwagą do scen baletowych.

W roli tytułowej zobaczymy Grażynę Brodzińską – pierwszą damę sceny operetkowej, o której Bogusław Kaczyński pisał, że „jak nikt inny potrafi wzruszać i bawić, ujmuje nowoczesnością interpretacji i teatralną prostotą, lecz kiedy trzeba zniewala należnym gatunkowi patosem”. W roli Barona Mirko Zety wystąpi Adam Kruszewski – śpiewak Opery Narodowej. W przedstawieniu zobaczymy także Aleksandrę Hofman (Sylwiana), Bożenę Zawiślak-Dolny (Praskowia) i Dariusza Jakubowskiego (Bogdanowicz).

Premiera przedstawienia odbędzie się 13 (I) i 14 (II) września na scenie Teatru Palladium.

Wesoła wdówka”

muzyka: Franz Lehár

libretto: Victor Léona, Leo Stein

reżyseria, choreografia: Henryk Konwiński

kierownictwo muzyczne: Arif Dadashev

scenografia: Ireneusz Domagała

kostiumy: Małgorzata Słoniowska

reżyseria światła: Tomasz Filipiak

pianista: Oleg Bellini

Obsada:

Baron Mirko Zeta: Adam Kruszewski / Witold Żołądkiewicz

Walentyna: Magdalena Stefaniak / Roksana Majchrowska

Hrabia Daniło Daniłowicz: Oskar Jasiński / Leszek Świdziński

Hanna Glawari: Grażyna Brodzińska / Magdalena Stefaniak

Camille de Rosillon: Dawid Kwieciński / Szymon Rona

Wicehrabia Victore Cascada: Szymon Rona / Michał Janicki

Raoul de St. Brioche: Damian Wilma

Bogdanowicz: Dariusz Jakubowski

Kromow: Witold Żołądkiewicz / Michał Janicki

Pristicz: Łukasz Wroński

Sylwiana: Aleksandra Hofman

Olga: Roksana Majchrowska

Praskowia: Bożena Zawiślak-Dolny

Niegus: Bogdan Desoń / Marek Siudym

Paulina Szwed-Piestrzeniewicz

Leave a Reply