INNI LUDZIE na 27. Międzynarodowym Festiwalu Divadlo w Pilźnie

Pół roku po polskiej prapremierze Innych ludzi Doroty Masłowskiej w TR Warszawa i czterech lipcowych prezentacjach przedstawienia na Open’er Festival 2019, najnowszy spektakl Grzegorza Jarzyny zostanie pokazany 15 września 2019 roku na zakończenie 27. Międzynarodowego Festiwalu w Pilźnie. 

Inni ludzie to próba portretu Polski trzy dekady po transformacji; opowieść o wspólnocie, którą od środka rozsadzają uprzedzenia i nienawiść. Rzecz o polskim społeczeństwie, w którym pęka międzyludzka więź, a narodowa tożsamość budowana jest na wrogości do innych: Ukraińców, Wietnamczyków czy gejów. To historia ludzi opętanych wizją wirtualnego szczęścia, opowiedziana trashowym językiem reklam, internetowych wpisów i medialnych doniesień, który zatruwa jak smog i blokuje autentyczną komunikację.

Przedstawienie zrealizowane zostało przez kolektyw, w skład którego weszli m. in. aktorzy i aktorki z zespołu TR Warszawa, kompozytorzy, artyści warszawskiej sceny hip-hopu, graficy i graficzki, animatorki i animatorzy, artystki i artyści wizualni, twórcy i twórczynie wideo. Kilkadziesiąt mieszkanek i mieszkańców Warszawy z różnych środowisk użyczyło swoich wizerunków i głosów do nagrań audio i wideo, wykorzystanych w przedstawieniu.

Obok Innych ludzi w programie festiwalu znalazły się także inne polskie przedstawienia: Zapiski z wygnania w reżyserii Magdy Umer z Teatru Polonia, Hymn do miłości w reżyserii Marty Górnickiej, koprodukcji Fundacji Chór Kobiet, Teatru Polskiego w Poznaniu, Ringlokschuppen Ruhr i Maxim Gorki Theater. Publiczność festiwalowa będzie miała okazję zobaczyć także Hard to be a God z Proton Theatre, spektakl w reżyserii Kornéla Mundruczó, dobrze znanego polskiej publiczności twórcy spektakli TR Warszawa – Nietoperza i Cząstek kobiety.

Więcej informacji na temat programu festiwalu znajduje się na jego stronie internetowej.

Jesienią spektakl Inni ludzie w reż. Grzegorza Jarzyny powróci na scenę TR Warszawa/ATM Studio. Najbliższe pokazy przedstawienia odbędą się 26-27 października oraz 2-3, 8-10, 13-17 listopada 2019 roku.

INNI LUDZIE
reż. Grzegorz Jarzyna
tekst: Dorota Masłowska

reżyseria, adaptacja, scenografia: Grzegorz Jarzyna

kostiumy i charakteryzacja: Anna Axer-Fijałkowska
zdjęcia: Radek Ładczuk
muzyka: Piotr Kurek, Krzysztof Kaliski
producent bitów, DJ/VJ live: Michał DJ B Olszański
producent bitów: Bartek Kruczyński
reżyseria dźwięku: Maciej Szymborski
przygotowanie wokalne: Arek RAS Sitarz

reżyseria świateł: Aleksandr Prowaliński
grafika: Adrien Cognac
animacje: Julia Nędzyńska
liternictwo: Luka Rayski
ilustracje: Maciej Chorąży
montażyści: Adrien Cognac, Piotr Czarnecki, Krzysztof Fischer, Wiktor Zmysłowski, Aleksandra Żwan
montaż dźwięku: Jerzy Szelewicz

układ choreograficzny: Paulina Przestrzelska

kierowniczka produkcji: Karolina Pająk

asystentka reżysera: Katarzyna Gawryś

asystentka kostiumografki: Olga Mazur

asystenci kostiumografki przy realizacji teledysku: Marta Piotrowska, Janek Zagdański

inspicjent: Wojciech Sobolewski

współpraca produkcyjna: Magda Igielska

realizator światła: Kacper Stykowski

realizatorzy wideo: Łukasz Jara, Adrian Hutyriak

realizator dźwięku: Łukasz Faliński

akustyk: Miłosz Pawłowski

obsada:

Marcin Czarnik/Cezary Kosiński, Natalia Kalita, Magdalena Kuta, Rafał Maćkowiak, Maria Maj, Agnieszka Podsiadlik, Aleksandra Popławska, Tomasz Tyndyk, Adam Woronowicz, Yacine Zmit, Agnieszka Żulewska oraz Michał DJ B Olszański

TR Warszawa bardzo dziękuje za udział w nagraniach wideo:

Annie Axer-Fijałkowskiej, Klaudii Bakierze, Małgorzacie Beli, Kasi Budzyńskiej, Agacie Buzek, Magdalenie Cieleckiej, Heniowi Duszyńskiemu, Dobromirowi Dymeckiemu, Michałowi Fajbusiewiczowi, Monice Frajczyk, Paulinie Gajewskiej, Romie Gąsiorowskiej, Mateuszowi Górskiemu, Tomaszowi Karolakowi, Eli Kołtonowicz, Cezaremu Kosińskiemu, Filipowi Krupie, Grzegorzowi Laszukowi, Lechowi Łotockiemu, Oldze Mazur, Aleksandarovi Milićevićovi, Mateuszowi Nędzy, Monice Olejnik, Michałowi Olszańskiemu, Mai Ostaszewskiej, Marcie Pacholak, Sebastianowi Pawlakowi, Piotrowi Roguckiemu, Oli Rudnickiej, Teresie Rutkowskiej, Andrzejowi Sewerynowi, Pawłowi Smagale, Sokołowi, Michałowi Stanisławskiemu, Kacprowi Stykowskiemu, Krzysztofowi Wawrzonowi

TR Warszawa bardzo dziękuje za użyczenie głosu:

Krystynie Czubównie, Michałowi Nogasiowi, Jerzemu Sosnowskiemu

TR Warszawa bardzo dziękuje za rekomendacje współpracy z twórcami polskiej sceny hip-hopowej:

Sokołowi i Rafałowi Grobelowi

partner: Prosto
Za pomoc przy realizacji spektaklu dziękujemy: Haka Films, BARdzo bardzo

patroni medialni: Co Jest Grane, Legalna Kultura, Papaya.Rocks, newonce, Kurier Wawerski, WawerNews.pl

Dorota Masłowska
INNI LUDZIE

OPIS KSIĄŻKI

Miasto zatrute smogiem i pogardą, drogie auta, tanie relacje, wysokie aspiracje i najniższe pobudki. Z dzikich potoków hiphopowej nawijki wyłania się wizja współczesnej Warszawy najwyższej literackiej próby, zarazem poetycka i wulgarna, zabawna i mroczna. Tak potrafi tylko Dorota Masłowska.

 „Inni ludzie” to gatunkowa hybryda, polifoniczny utwór-potwór, którego komiksowo uproszczone postacie, jak to u Masłowskiej, zdają się bohaterami posiłkowymi. Bo prawdziwym, najważniejszym bohaterem jest tu język, którym mówią (albo który mówi nimi): buzujący energią
i dowcipem, a jednocześnie brutalny, kaleki, pełen niechęci i uprzedzeń. To w nim rozgrywa się erozja więzi, resztek wyższych uczuć i ludzkiej solidarności. To on, śmieszny i potworny jednocześnie, zadaje bolesne pytania o moment, w którym znaleźliśmy się jako wspólnota. Czy inni ludzie to nie przypadkiem my?

Pierwszy etap pracy nad spektaklem rozpoczął się 23 maja 2018 roku premierą nowej książki Doroty Masłowskiej „Inni ludzie”. Dorota Masłowska spotkała się z mieszkańcami i mieszkankami Warszawy w TR Warszawa; autorka w rozmowie z Michałem Nogasiem opowiedziała o pracy nad poematem. W drugiej części wieczoru organizowanego wspólnie przez teatr i Wydawnictwo Literackie, odbyło się czytanie fragmentów książki z udziałem aktorów TR Warszawa, m. in. Marcina CzarnikaRafała MaćkowiakaAgnieszki Podsiadlik i Justyny Wasilewskiej, reżyserowane przez Grzegorza Jarzynę. Drugie czytanie fragmentów książki z udziałem aktorów TR Warszawa: Marcina CzarnikaDobromira DymeckiegoMarii MajSebastiana PawlakaAgnieszki PodsiadlikTomasza TyndykaJustyny WasilewskiejAgnieszki Żulewskiej oraz Yacine’a Zmita odbyło się 5 czerwca 2018 roku w Przestrzeni From Facebook. 

Kolejnym ważnym etapem pracy nad teatralną adaptacją najnowszej powieści Doroty Masłowskiej było zorganizowane na Placu Defilad – w miejscu, w którym w przyszłości stanie nowy budynek TR Warszawa – czytanie „Innych ludzi” z udziałem mieszkanek i mieszkańców Warszawy. Wydarzenie odbyło się 15 września 2018 roku w ramach projektu „Plac Defilad”, zorganizowane przez TR Warszawa we współpracy z Miastem Stołecznym Warszawa. Hip-hopowy poemat Doroty Masłowskiej zabrzmiał na tle miejskiej scenerii i w rytmie miasta,
z którego autorka czerpie swoją energię. 
„Innych ludzi” Doroty Masłowskiej przeczytało ponad 120 osób: mieszkańcy i mieszkanki Warszawy, zespół TR Warszawa, a także ludzie kultury i sztuki, m.in. Magdalena CieleckaRoma GąsiorowskaPiotr Głowacki, Maciej EnglertJadwiga Jankowska-CieślakKatarzyna JanowskaPaweł Pawlikowski, Maria Peszek i Andrzej Seweryn.

OPIS SPEKTAKLU

Spektakl w reżyserii Grzegorza Jarzyny oparty jest na hiphopowym poemacie Doroty Masłowskiej, jednej z najważniejszych polskich pisarek młodego pokolenia, znanej
z bestsellerów Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną i Paw królowej oraz głośnych dramatów Między nami dobrze jest i Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku. Miejscem akcji, a zarazem zbiorowym bohaterem tej miejskiej antyballady jest Warszawa; pogrążona w smogu i depresji metropolia, napędzana narkotykami i alkoholem. Miasto, które przyciąga karierowiczów i nieudaczników, artystów i pracowników korporacji, studentów i emigrantów, obiecując złudne szczęście i podrabiany sukces.

Przewodnikiem po miejskiej dżungli jest 32-letni Kamil, chłopak z warszawskiego Grochowa, który dorabia sprzedażą narkotyków i marzy o karierze hiphopowca. Razem z nim wyruszamy w podróż w głąb miasta, konfrontując się z różnymi środowiskami i społecznymi klasami, od celebrytów po parkingowych meneli i od lokatorów śródmiejskich apartamentów po mieszkańców peryferyjnych blokowisk. Luksusowe samochody i wagony tramwajowe, siłownie i sieciowe sklepy, centra handlowe i nocne kluby – wszędzie toczy się bezwzględna walka o uwagę, miłość i akceptację.

„Inni ludzie” to próba portretu Polski trzy dekady po transformacji, opowieść o wspólnocie, którą od środka rozsadzają uprzedzenia i nienawiść. Rzecz o polskim społeczeństwie,
w którym pęka międzyludzka więź, a narodowa tożsamość budowana jest na wrogości do innych: Ukraińców, Wietnamczyków czy gejów. To historia ludzi opętanych wizją wirtualnego szczęścia, opowiedziana trashowym językiem reklam, internetowych wpisów i medialnych doniesień, który zatruwa jak smog i blokuje autentyczną komunikację.

Czy umiemy przekroczyć klasowe bariery?

Czy jesteśmy w stanie przebić informacyjną bańkę i zrozumieć Innych – tych, którzy myślą inaczej, mają inny system wartości, inny język i gust?

Czy łączy nas coś więcej poza dostępem do Internetu?

Spektakl ma charakter partycypacyjny, zrealizował go kolektyw, w skład którego weszli m.in. aktorzy i aktorki z zespołu TR Warszawa, kompozytorzy, artyści warszawskiej sceny hip-hopu, graficy, animatorzy, artyści wizualni i twórcy wideo. Kilkadziesiąt mieszkańców i mieszkanek Warszawy z różnych środowisk użyczyło swoich wizerunków i głosów do nagrań audio i wideo, wykorzystanych w przedstawieniu.

premiera: 15 marca 2019
kolejne pokazy:
26-27 października, 2-3, 8-10, 13-17 listopada 2019 roku
miejsce: TR Warszawa/ATM Studio

INNI LUDZIE
reż. Grzegorz Jarzyna
tekst: Dorota Masłowska

reżyseria, adaptacja, scenografia: Grzegorz Jarzyna

kostiumy i charakteryzacja: Anna Axer-Fijałkowska
zdjęcia: Radek Ładczuk
muzyka: Piotr Kurek, Krzysztof Kaliski
producent bitów, DJ/VJ live: Michał DJ B Olszański
producent bitów: Bartek Kruczyński
reżyseria dźwięku: Maciej Szymborski
przygotowanie wokalne: Arek RAS Sitarz

reżyseria świateł: Aleksandr Prowaliński
grafika: Adrien Cognac
animacje: Julia Nędzyńska
liternictwo: Luka Rayski
ilustracje: Maciej Chorąży
montażyści: Adrien Cognac, Piotr Czarnecki, Krzysztof Fischer, Wiktor Zmysłowski, Aleksandra Żwan
montaż dźwięku: Jerzy Szelewicz

układ choreograficzny: Paulina Przestrzelska

kierowniczka produkcji: Karolina Pająk

asystentka reżysera: Katarzyna Gawryś

asystentka kostiumografki: Olga Mazur

asystenci kostiumografki przy realizacji teledysku: Marta Piotrowska, Janek Zagdański

inspicjent: Wojciech Sobolewski

współpraca produkcyjna: Magda Igielska

realizator światła: Kacper Stykowski

realizatorzy wideo: Łukasz Jara, Adrian Hutyriak

realizator dźwięku: Łukasz Faliński

akustyk: Miłosz Pawłowski

obsada:

Marcin Czarnik/Cezary Kosiński, Natalia Kalita, Magdalena Kuta, Rafał Maćkowiak, Maria Maj, Agnieszka Podsiadlik, Aleksandra Popławska, Tomasz Tyndyk, Adam Woronowicz, Yacine Zmit, Agnieszka Żulewska oraz Michał DJ B Olszański

TR Warszawa bardzo dziękuje za udział w nagraniach wideo:

Annie Axer-Fijałkowskiej, Klaudii Bakierze, Małgorzacie Beli, Kasi Budzyńskiej, Agacie Buzek, Magdalenie Cieleckiej, Heniowi Duszyńskiemu, Dobromirowi Dymeckiemu, Michałowi Fajbusiewiczowi, Monice Frajczyk, Paulinie Gajewskiej, Romie Gąsiorowskiej, Mateuszowi Górskiemu, Tomaszowi Karolakowi, Eli Kołtonowicz, Cezaremu Kosińskiemu, Filipowi Krupie, Grzegorzowi Laszukowi, Lechowi Łotockiemu, Oldze Mazur, Aleksandarovi Milićevićovi, Mateuszowi Nędzy, Monice Olejnik, Michałowi Olszańskiemu, Mai Ostaszewskiej, Marcie Pacholak, Sebastianowi Pawlakowi, Piotrowi Roguckiemu, Oli Rudnickiej, Teresie Rutkowskiej, Andrzejowi Sewerynowi, Pawłowi Smagale, Sokołowi, Michałowi Stanisławskiemu, Kacprowi Stykowskiemu, Krzysztofowi Wawrzonowi

TR Warszawa bardzo dziękuje za użyczenie głosu:

Krystynie Czubównie, Michałowi Nogasiowi, Jerzemu Sosnowskiemu

TR Warszawa bardzo dziękuje za rekomendacje współpracy z twórcami polskiej sceny hip-hopowej:

Sokołowi i Rafałowi Grobelowi

partner: PROSTO
Za pomoc przy realizacji spektaklu dziękujemy: Haka Films, Rossmann, BARdzo bardzo

patroni medialni: Co Jest Grane, Legalna Kultura, Papaya.Rocks, newonce, Kurier Wawerski, WawerNews.pl

Dorota Masłowska
INNI LUDZIE

OPIS KSIĄŻKI

Miasto zatrute smogiem i pogardą, drogie auta, tanie relacje, wysokie aspiracje i najniższe pobudki. Z dzikich potoków hiphopowej nawijki wyłania się wizja współczesnej Warszawy najwyższej literackiej próby, zarazem poetycka i wulgarna, zabawna i mroczna. Tak potrafi tylko Dorota Masłowska.

„Inni ludzie” to gatunkowa hybryda, polifoniczny utwór-potwór, którego komiksowo uproszczone postacie, jak to u Masłowskiej, zdają się bohaterami posiłkowymi. Bo prawdziwym, najważniejszym bohaterem jest tu język, którym mówią (albo który mówi nimi): buzujący energią i dowcipem, a jednocześnie brutalny, kaleki, pełen niechęci i uprzedzeń. To w nim rozgrywa się erozja więzi, resztek wyższych uczuć i ludzkiej solidarności. To on, śmieszny i potworny jednocześnie, zadaje bolesne pytania o moment, w którym znaleźliśmy się jako wspólnota. Czy inni ludzie to nie przypadkiem my?

Pierwszy etap pracy nad spektaklem rozpoczął się 23 maja 2018 roku premierą nowej książki Doroty Masłowskiej „Inni ludzie”. Dorota Masłowska spotkała się z mieszkańcami i mieszkankami Warszawy w TR Warszawa; autorka w rozmowie z Michałem Nogasiem opowiedziała o pracy nad poematem. W drugiej części wieczoru organizowanego wspólnie przez teatr i Wydawnictwo Literackie, odbyło się czytanie fragmentów książki z udziałem aktorów TR Warszawa, m.in. Marcina CzarnikaRafała MaćkowiakaAgnieszki Podsiadlik i Justyny Wasilewskiej, reżyserowane przez Grzegorza Jarzynę. Drugie czytanie fragmentów książki z udziałem aktorów TR Warszawa: Marcina CzarnikaDobromira Dymeckiego. Marii MajSebastiana PawlakaAgnieszki PodsiadlikTomasza Tyndyka, Justyny WasilewskiejAgnieszki Żulewskiej oraz Yacine’a Zmita odbyło się 5 czerwca 2018 roku w Przestrzeni From Facebook.olejnym ważnym etapem pracy nad teatralną adaptacją najnowszej powieści Doroty Masłowskiej było zorganizowane na Placu Defilad – w miejscu, w którym w przyszłości stanie nowy budynek TR Warszawa – czytanie „Innych ludzi” z udziałem mieszkanek i mieszkańców Warszawy. Wydarzenie odbyło się 15 września 2018 roku w ramach projektu „Plac Defilad”, zorganizowane przez TR Warszawa we współpracy z Miastem Stołecznym Warszawa. Hip-hopowy poemat Doroty Masłowskiej zabrzmiał na tle miejskiej scenerii i w rytmie miasta, z którego autorka czerpie swoją energię. „Innych ludzi” Doroty Masłowskiej przeczytało ponad 120 osób: mieszkańcy i mieszkanki Warszawy, zespół TR Warszawa, a także ludzie kultury i sztuki, m.in. Magdalena CieleckaRoma GąsiorowskaPiotr Głowacki, Maciej EnglertJadwiga Jankowska-CieślakKatarzyna JanowskaPaweł Pawlikowski, Maria Peszek i Andrzej Seweryn.

OPIS SPEKTAKLU

Spektakl w reżyserii Grzegorza Jarzyny oparty jest na hiphopowym poemacie Doroty Masłowskiej, jednej z najważniejszych polskich pisarek młodego pokolenia, znanej
z bestsellerów Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną i Paw królowej oraz głośnych dramatów Między nami dobrze jest i Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku. Miejscem akcji, a zarazem zbiorowym bohaterem tej miejskiej antyballady jest Warszawa; pogrążona w smogu i depresji metropolia, napędzana narkotykami i alkoholem. Miasto, które przyciąga karierowiczów i nieudaczników, artystów i pracowników korporacji, studentów i emigrantów, obiecując złudne szczęście i podrabiany sukces.

Przewodnikiem po miejskiej dżungli jest 32-letni Kamil, chłopak z warszawskiego Grochowa, który dorabia sprzedażą narkotyków i marzy o karierze hiphopowca. Razem z nim wyruszamy w podróż w głąb miasta, konfrontując się z różnymi środowiskami i społecznymi klasami, od celebrytów po parkingowych meneli i od lokatorów śródmiejskich apartamentów po mieszkańców peryferyjnych blokowisk. Luksusowe samochody i wagony tramwajowe, siłownie i sieciowe sklepy, centra handlowe i nocne kluby – wszędzie toczy się bezwzględna walka o uwagę, miłość i akceptację.

„Inni ludzie” to próba portretu Polski trzy dekady po transformacji, opowieść o wspólnocie, którą od środka rozsadzają uprzedzenia i nienawiść. Rzecz o polskim społeczeństwie, w którym pęka międzyludzka więź, a narodowa tożsamość budowana jest na wrogości do innych: Ukraińców, Wietnamczyków czy gejów. To historia ludzi, opętanych wizją wirtualnego szczęścia, opowiedziana trashowym językiem reklam, internetowych wpisów i medialnych doniesień, który zatruwa jak smog i blokuje autentyczną komunikację.

Czy umiemy przekroczyć klasowe bariery?

Czy jesteśmy w stanie przebić informacyjną bańkę i zrozumieć Innych – tych, którzy myślą inaczej, mają inny system wartości, inny język i gust?

Czy łączy nas coś więcej poza dostępem do Internetu?

Spektakl ma charakter partycypacyjny, zrealizował go kolektyw, w skład którego weszli m.in. aktorzy z zespołu TR Warszawa, kompozytorzy, artyści warszawskiej sceny hip-hopu, graficy, animatorzy, artyści wizualni i twórcy wideo. Kilkadziesiąt mieszkańców i mieszkanek Warszawy z różnych środowisk użyczyło swoich wizerunków i głosów do nagrań audio i wideo, wykorzystanych w przedstawieniu.

premiera: 15 marca 2019
kolejne pokazy:
19, 23- 24, 31 marca oraz 25-28 kwietnia 2019
miejsce: TR Warszawa/ATM Studio

BIOGRAMY TWÓRCÓW
Grzegorz Jarzyna – reżyser teatralny i filmowy, zastępca dyrektora ds. artystycznych TR Warszawa, jednej z najważniejszych scen teatralnych w Polsce. Absolwent Wydziału Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego i reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Jego debiutancki spektakl „Bzik tropikalny” według Stanisława Ignacego Witkiewicza w zgodnej opinii krytyków i teatrologów był przełomem w najnowszej historii polskiego teatru, otwarciem na nową estetykę i młodą publiczność, a kierowany przez Grzegorza Jarzynę teatr przy Marszałkowskiej 8 przez lata stał się główną kwaterą młodej generacji twórców, wchodzących na scenę z nową tematyką i artystycznym językiem.  Wśród najważniejszych spektakli Grzegorza Jarzyny są m.in. „Magnetyzm serca” na podstawie „Ślubów panieńskich” Aleksandra Fredry (prod. Teatr Rozmaitości, 1999), „Doktor Faustus” Tomasza Manna (koprod. Teatr Polski we Wrocławiu i Hebbel am Uffer w Berlinie, 1999), „Książę Myszkin” według „Idioty” Fiodora Dostojewskiego, (prod. Teatr Rozmaitości, 2000), „4.48 Psychosis” Sary Kane (koprod. Teatr Polski w Poznaniu i Teatr Rozmaitości, 2002), „2007: Macbeth” według Williama Shakespeare’a (prod. Teatr Rozmaitości, 2005), „Giovanni” na podstawie „Don Giovanniego” Wolfganga Amadeusza Mozarta i „Don Juana” Moliera (prod. Teatr Rozmaitości, 2006), „T.E.O.R.E.M.A.T.” na podstawie twórczości Piera Paolo Pasoliniego (prod. TR Warszawa, 2009), adaptację tekstu „Między nami dobrze jest” Doroty Masłowskiej (koprod. TR Warszawa i Schaubühne am Lehniner Platz w Berlinie, 2009), „Nosferatu” inspirowane powieścią Brama Stokera „Dracula” (koprod. TR Warszawa i Teatr Narodowy, 2011), „Druga kobieta” na podstawie scenariusza filmu Johna Cassavetesa „Opening night” (prod. TR Warszawa, 2014), „Męczennicy” na podstawie dramatu Mariusa von Mayenburga „Martyrer” (prod. TR Warszawa, 2015). Reżyser zrealizował także opery: „Gracz” Siergieja Prokofiewa (prod. Opera de Lyon), „Dziecko i czary” Maurice’a Ravela (prod. Bawarska Opera Narodowa), „Karzeł” Alexandra Zemlinsky’ego (Bawarska Opera Narodowa) oraz film „Między nami dobrze jest”, zrealizowanego w koprodukcji TR Warszawa
i Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Film prezentowany był na wielu festiwalach filmowych i w formule pokazów specjalnych, m. in. we Wrocławiu, Gdyni, Koszalinie, Karlovych Warach, Berlinie, Sztokholmie, Sofii, Chicago, Wilnie i we Lwowie.

W ostatnich sezonach Jarzyna wyreżyserował takie spektakle jak: „Iwona, Księżniczka Burgunda” Witolda Gombrowicza (koprod. Theatre of Nations (Moskwa) i TR Warszawa, 2016), „G.E.N” (prod. TR Warszawa, 2017), „Dwa miecze” (prod. Beijing Propel Performing Arts&Media Co., Ltd. Shanghai Theatre Academy i TR Warszawa, 2018) oraz „G.E.N VR”, czyli pierwsze na świecie Cinematic VR z udziałem publiczności (koprod. TR Warszawa, Instytut Adama Mickiewicza i Mimo.ooo VR, 2018). Produkcja została pokazana na Międzynarodowych Spotkaniach Sztuk Performatywnych TPAM 2018 w Yokohamie i na „2018 Segal Center Film Festival on Theatre and Performance” w Nowym Jorku. Ostatnio Grzegorz Jarzyna wyreżyserował adaptację powieści Doroty Masłowskiej „Inni ludzie”; premiera spektaklu odbyła się 15 marca 2019 roku na scenie TR Warszawa/ATM Studio.

Dorota Masłowska – pisarka, autorka sztuk teatralnych, felietonistka. Zadebiutowała w 2002 roku powieścią „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną“ (wyd. Lampa i Iskra Boża, 2002), za którą otrzymała Paszport Polityki w kategorii literatura oraz była nominowana do Nagrody Literackiej NIKE 2003. Wydana trzy lata później jej druga powieść „Paw królowej“ (wyd. Lampa i Iskra Boża, 2005) przyniosła autorce w 2006 roku Nagrodę Literacką NIKE. W 2012 roku ukazała się trzecia powieść Doroty Masłowskiej „Kochanie, zabiłam nasze koty“(Wyd. Noir sur Blanc, 2012). Jej najnowsza powieść to „Inni ludzie” (Wyd. Literackie, 2018). W 2013 roku, nakładem Wydawnictwa Literackiego wydany został wywiad rzeka z autorką pt. „Dusza światowa“, rok później adresowana do dzieci i dorosłych książka „Jak zostałam wiedźmą“, zaś w 2015 i 2017 roku ukazały się dwa zbiory jej felietonów, kolejno „Więcej niż możesz zjeść“ oraz „Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu“. Jej teksty były wielokrotnie wystawiane na scenach teatralnych m.in. w Australii, USA i na Sachalinie. W TR Warszawa zrealizowano dotychczas 2 spektakle na podstawie jej dramatów: „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku“ w reż. Przemysława Wojcieszka (prem. 18 listopada 2006) oraz „Między nami dobrze jest“ w reż. Grzegorza Jarzyny (prem. 26 marca 2009, koprod. TR Warszawa
i Schaubühne am Lehniner Platz w Berlinie). Za dramat „Między nami dobrze jest“ napisany na zamówienie TR Warszawa otrzymała w 2008 roku nagrodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  W 2014 roku Grzegorz Jarzyna przeniósł „Między nami dobrze jest” na ekran kinowy. Film zrealizowany został w koprodukcji TR Warszawa i Narodowego Instytutu Audiowizualnego i prezentowany był na wielu festiwalach filmowych i w formule pokazów specjalnych, m. in. we Wrocławiu, Gdyni, Koszalinie, Karlovych Warach, Berlinie, Sztokholmie, Sofii, Chicago, Wilnie i we Lwowie. W 2014 roku pod pseudonimem Mister D ukazała się jej płyta „Społeczeństwo jest niemiłe“. 15 marca 2019 roku na scenie TR Warszawa/ATM Studio odbyła się premiera adaptacji jej najnowszej powieści „Inni ludzie“ w reżyserii Grzegorza Jarzyny.

Dodaj komentarz