Wręczenie Nagrody im. Tadeusza Żeleńskiego-Boya Gołdzie Tencer i promocja jej książki

Podczas XVI Festiwalu Warszawa Singera dyrektor Teatru Żydowskiego Gołda Tencer odbierze Nagrodę im. Tadeusza Żeleńskiego-Boya 2019. Wręczenie lauru odbędzie się 1 września podczas promocji autobiografii laureatki pt. „Jidisze mame” w Teatrze Kwadrat.

– W tym roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków Teatralnych przyznało Nagrodę im. Tadeusza Żeleńskiego-Boya Gołdzie Tencer i na spotkaniu promującym tę książkę („Jidisze mame” – PAP) będzie też wręczenie Gołdzie Tencer tej wspaniałej nagrody – zapowiedział kierownik literacki Teatru Żydowskiego Remigiusz Grzela.

Wyróżnienie wręczy prezes stowarzyszenia dr Tomasz Miłkowski.

Zarząd Polskiej Sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych (AICT) i Klubu Krytyki Teatralnej Stowarzyszenia Dziennikarzy RP przyznał w lipcu br. Nagrodę im. Tadeusza Żeleńskiego-Boya 2019 dyrektor Teatru Żydowskiego Gołdzie Tencer. Aktorka, reżyser i dyrektor Teatru Żydowskiego została uhonorowana za „tworzenie nowych przestrzeni polskiego teatru, którego integralną częścią jest prowadzony przez Nią i unowocześniany Teatr Żydowski”.

Nagroda im. Tadeusza Żeleńskiego-Boya przyznawana jest od 1957 r. przez Klub Krytyki Teatralnej Stowarzyszenia Dziennikarzy i Polską Sekcję Międzynarodowego Stowarzyszenie Krytyków Teatralnych (AICT).

„Do grona laureatów, reprezentujących najlepsze karty polskiego teatru dołącza Gołda Tencer, wybitna aktorka i pieśniarka, scenarzystka i reżyserka, inicjatorka festiwalu Warszawa Singera i wielu innych działań służących ciągłości pamięci i otwartych ku przyszłości, niestrudzona dyrektorka Teatru Żydowskiego, która w trudnym czasie, kiedy teatr pozbawiony został stałej siedziby, nie tylko zachowała ciągłość pracy teatru, ale nadała mu nowe impulsy i energię” – napisano w uzasadnieniu przyznania nagrody na stronie AICT. „Jej wielką zasługą jest umiejętne wiązanie tradycji i nowoczesności, powagi i humoru, misji i rozrywki, nieustanne poszukiwanie nowych przestrzeni, w których teatr staje się językiem porozumienia i dialogu” – podkreślono.

– Ja książkę już czytałem i powiem, że jestem bardzo przejęty tą historią dziewczyny z Łodzi, która wybiła się tak bardzo na niepodległość, że stworzyła tak wiele fascynujących wydarzeń kulturalnych – ocenił Grzela, dodając, że według niego Tencer „jest odnowicielką życia żydowskiego i życia kultury Żydów w Polsce”.

– Ta książka jest kadyszem, moim kadyszem – podkreśliła Gołda Tencer podczas konferencji prasowej 16. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. – Ta książka jest hołdem dla naszych rodziców – dodała.

Spotkanie z cyklu „Żydowski Salon Literacki”, podczas którego odbędzie się promocja autobiografii Gołdy Tencer, odbędzie się 1 września o godz. 17 na Dużej Scenie Teatru Kwadrat w Warszawie. Wezmą w nim udział: Gołdy Tencer, Katarzyna Przybyszewska-Ortonowska (współautorka), Dawid Szurmiej, Janusz Tencer oraz Remigiusz Grzela. Promocja ta jest jednym z punktów programu XVI Festiwalu Warszawa Singera.

„Bezkompromisowa, pasjonująca i chwytająca za serce. Nade wszystko jednak z każdej strony tchnąca żarliwym pragnieniem ocalenia kultury swego narodu. >>Jidisze mame<< to autobiografia wielkiej żydowskiej artystki Gołdy Tencer. Kobiety, która za życia stała się legendą” – napisano w materiałach promocyjnych.

Gołda Tencer – urodzona w Łodzi aktorka, pieśniarka i reżyserka teatralna. Dyrektorka warszawskiego Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich. Założycielka i szefowa Fundacji „Shalom” organizującej m.in. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Za działalność artystyczną, organizacyjną i wspierającą promocję kultury żydowskiej w Polsce i na świecie została uhonorowana licznymi nagrodami i odznaczeniami.

Współautorką tomu jest Katarzyna Przybyszewska-Ortonowska, z wykształcenia prawnik, redaktor naczelna magazynów „VIVA!”, „VIVA! MODA” i portalu internetowego „viva.pl”.

Wydawcą liczącej ponad 600 stron i bogato ilustrowanej książki jest wydawnictwo Edipresse Książki.

Grzegorz Janikowski
PAP
26-08-2019

Dodaj komentarz