Inauguracja 8. Festiwalu Literackiego im. Anny Tokarskiej

Zapraszamy na Inaugurację 8. Festiwalu Literackiego im. Anny Tokarskiej Proza Poetów w Zielonej Górze, 18 listopada br., godz. 17.00, sala im. Janusza Koniusza z udziałem Łukasza Maciejewskiego, cenionego krytyka filmowego i teatralnego, autora wielu publikacji o filmie oraz ludziach kina i teatru, który prezentować będzie swoją najnowszą książkę “Koniec świata wartości” – tom rozmów z Krystianem Lupą, wybitnym reżyserem teatralnym, scenografem i dramaturgiem. Krytykowi towarzyszyć będzie Katarzyna Gniewkowska, aktorka teatralna i filmowa, jedna z bohaterek książki Łukasza Maciejewskiego “Aktorki. Odkrycia”, gwiazda Teatru Narodowego, która zainauguruje Festiwal prezentując teksty poetyckie patronki Festiwalu Anny Tokarskiej. Prowadzenie: Andrzej Nowak.

Zamieszczone w tomie rozmowy Maciejewskiego i Lupy były publikowane przede wszystkim w “Notatniku Teatralnym”, ale znalazły się także wywiady z “Dziennika”, “Filmu”, “Machiny”, innych czasopism. W książce opublikowane zostaną również materiały przygotowywane do programów teatralnych, recenzje, teksty prywatne, rozproszone, nigdy wcześniej niepublikowane, a także eseje Maciejewskiego o teatrze Lupy, próba analizy aktorskiego fenomenu, jakim w jego świecie jest Piotr Skiba, wreszcie przekrojowe rozmowa o Lupie z Janem Fryczem, Romanem Gancarczykiem czy Anną Polony. Wszystko wzbogacone fotosami z przedstawień Krystiana Lupy, w tym wiele unikatowych fotografii i szkiców scenograficznych z początkowych lat kariery reżysera. Całość została przetłumaczona na język angielski.

Łukasz Maciejewski pisze we wstępie: “Rozmawiam z Krystianem Lupą o jego dzieciństwie, pierwszych zawodowych latach, o fascynacji Swinarskim i polemice z jego sztuką, o teatrze, kinie, plastyce, ale i o życiu społecznym, polityce. O Picassie i pop-arcie, Brigitte Bardot i Isabelle Huppert. W naszych spotkaniach wracają najważniejsze dla teatru Lupy nazwiska pisarzy: Bernhard, Musil, Broch, Dostojewski, Czechow, wędrujemy szlakiem miast (Jastrzębie-Zdrój, Kraków, Łódź, Jelenia Góra, Wrocław, Warszawa, Wiedeń, Moskwa, Paryż) i kolejnych spektakli, dyskutujemy o aktorstwie, przekroczeniach w sztuce, o nagości. Ta książka to owoc trwającej wiele lat intensywnej wymiany myśli, spostrzeżeń i wątpliwości.

To znamienny paradoks. Tom “Koniec świata wartości” został opublikowany nakładem wydawnictwa Szkoły Filmowej w Łodzi – uczelni, z której Krystian Lupa został wyrzucony za – uwaga – “brak talentu”. Strata polskiego kina okazała się wielkim szczęściem naszego teatru. A dzięki tej książce Krystian Lupa powraca po latach do Łodzi i do Szkoły Filmowej. Przyjmujemy ten powrót z wdzięcznością i z nadzieją na dalszy ciąg”.
e-teatr.pl

Katarzyna Gniewkowska – aktorka filmowa, serialowa i teatralna. Absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie. Studia na krakowskiej PWST zakończyła rolą księżniczki w “Księciu Homburgu” Kleista, którą zagrała w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Od 1987 do 2013 roku pracowała w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Tam zagrała m.in. Elwirę w “Don Juanie”, Karen w sztuce Shepparda “Przerżnąć sprawę”, Irenę Solską w wyreżyserowanym przez Jerzego Jarockiego “Grzebaniu” – kompilacji sztuk Witkacego, a także księżnę Irinę Wsiewołodowną w “Szewcach” Witkacego. Artystka sprawdza się w każdej formie scenicznego działania, a liczne role pod kierunkiem m.in. dwóch wybitnych indywidualności Jerzego Jarockiego i Krystiana Lupy pozwoliły jej wcześnie osiągnąć dojrzałość artystyczną. Współpraca z Krystianem Lupą jest najistotniejszym spotkaniem artystycznym w jej dorobku. Kreacja Gruszy jaką stworzyła w „Braciach Karamazow”, arcydziele inscenizacyjnym Lupy – przekazywane przez nią skomplikowane, sprzeczne, wyrwane z głębi podświadomości uczucia były wstrząsającym przeżyciem, trudnym do zdefiniowania w relacji między widzem a aktorem. Po wznowieniu przedstawienia w 1999 roku otrzymała za tę kreację Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza. Artystka uczestniczyła także w „Malte” (Klara) i „Lunatykach” będąc jednym z istotnych podmiotów teatralnej wizji Krystiana Lupy. Od września 2013 jest aktorką Teatru Narodowego w Warszawie, gdzie występuje w spektaklach: “Tango” w reż. Jerzego Jarockiego, “Śluby panieńskie” oraz “Fredraszki” w reż. Jana Englerta. Wystąpiła ponadto w filmach; “Pomiędzy wilki” (reż. Jerzy Janicki), “Romeo i Julia z Saskiej Kępy” (reż. Edward Skórzewski) i “Gdańsk’39” (reż. Zbigniew Kuźmiński). Pojawiała się także w epizodycznych rolach w serialach: “Na dobre i na złe” czy “Na Wspólnej”. Uznanie widzów zdobyła również rolami w popularnych serialach: “Czas Honoru”, “Majka” oraz “Szpilki na Giewoncie”. Obdarzona wysublimowaną urodą, pięknym głosem o interesującej niskiej barwie – zaskakuje wielością artystycznych metamorfoz.

Obowiązują bezpłatne miejscówki dostępne przed spotkaniem. Liczba miejsc ograniczona.
Po spotkaniu możliwość zakupu książki.

Dodaj komentarz