Przejdź do treści

AKTORKI NA BIELANACH: GABRIELA MUSKAŁA

W cyklu „Aktorki na Bielanach” spotkanie z Gabrielą Muskałą, w Bibliotece Publicznej na warszawskich Bielanach po projekcji filmu MOJE CÓRKI KROWY (reż. Kinga Dębska) poprowadzi jak zwykle Łukasz Maciejewski. Początek projekcji 18 VI 2018 o godz. 17.00. Jednym z patronów cyklu jest polska sekcja AICT.

GABRIELA MUSKAŁA

Rok urodzenia: 1969

Aktorka filmowa i teatralna. Dramatopisarka. Ukończyła wydział aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi w 1994 roku. Debiutowała na drugim roku studiów rolą Ani w musicalu „Ania z Zielonego Wzgórza” w Teatrze Powszechnym w Łodzi. W tym samym czasie dostała pierwszą nagrodę na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Wiele sukcesów przyniosła jej współpraca z Mariuszem Grzegorzkiem. W łódzkim Teatrze im. Stefana Jaracza zagrała u niego m.in. tytułową „Agnes od Boga”, Laurę w „Szklanej menażerii” czy nagrodzoną Złotą Maską Virginię w „Posprzątanym”. W Warszawie przez kilka lat związana była z Teatrem Dramatycznym, występowała również w Och Teatrze i Teatrze Narodowym.

Zagrała główne role w filmach „Królowa aniołów”, „Aria diva”, „Podróż”, „Krzysztof”, a także w nagrodzonym na Festiwalu w Wenecji francuskojęzycznym filmie „Cała zima bez ognia” w reżyserii Grzegorza Zglińskiego. Za rolę w ich kolejnym wspólnym filmie pt. „Wymyk” otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki w roli drugoplanowej na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni (2011). Rok później została nagrodzona za najlepszą główną rolę kobiecą na koszalińskim Festiwalu Młodzi i Film za film Anny Wieczur-Bluszcz „Być jak Kazimierz Deyna”. Zagrała również w „Serce serduszko” Jana Jakuba Kolskiego, „Warsaw by night” Natalii Gruz-Korynckiej, u Macieja Pierprzycy w „Chce sie żyć” ,a ostatnio w „Wołyniu” Wojtka Smarzowskiego. Najnowszy film „Moje córki krowy” Kingi Dębskiej zdobył nagrodę Dziennikarzy na 40. Festiwalu Filmow fabukarnych w Gdyni.

Popularność przyniosły jej role w serialach „Londyńczycy” (nominowana do nagrody „Outstanding Actress” na Festiwalu TV Fest w Monte Carlo), „Głęboka woda”, „Paradoks” , „Wszystko przed nami”, „Krew z krwi” oraz 'Prokurator”.

Jest autorką dwóch sztuk, pisanych wspólnie z siostrą Moniką pod pseudonimem Amanita Muskaria. Ich „Podróż do Buenos Aires. Work in Regress” (2001) to wielokrotnie nagradzany monodram z Gabrielą Muskałą w roli Walerki, pokazywany również na festiwalach zagranicą, m.in. w Edynburgu. Premiera ich drugiej sztuki, „Daily Soup” (2007), miała miejsce w Teatrze Narodowym w Warszawie, a w 2012 roku została pokazana w Teatrze Telewizji na Żywo. Sztuki zostały przetłumaczone na angielski, niemiecki, włoski, rumuński i węgierski.

MOJE CÓRKI KROWY

Gatunek: komedia/dramat

Produkcja: Polska 2014

Reżyseria i scenariusz: Kinga Dębska („Hel”)

Zdjęcia: Andrzej Wojciechowski („Hanoi-Warszawa”, „Zaślepiona” Katarzyny Klimkiewicz)

Producent: Zbigniew Domagalski (Studio Filmowe Kalejdoskop)

Obsada: Agata Kulesza („Sala samobójców”, „Róża”, „Ida”), Gabriela Muskała („Wymyk”, „Być jak Kazimierz Deyna”, „Chce się żyć”), Marian Dziędziel („Wymyk”, „Pod mocnym aniołem”, „Pani z przedszkola”), Marcin Dorociński („Obława”, „Jack Strong”), Łukasz Simlat („Wymyk”, „Pani z przedszkola”), Małgorzata Niemirska („Zbliżenia”)

„Moje córki, krowy” to historia dwóch sióstr, które postawione w sytuacji krytycznej – pomimo wzajemnej niechęci – zmuszone są współdziałać. W rolach głównych zobaczymy Agatę Kuleszę („Sala samobójców”, „Róża”, „Ida”), Gabrielę Muskałę („Wymyk”, „Być jak Kazimierz Deyna”, „Chce się żyć”) i Mariana Dziędziela („Pod mocnym aniołem”, „Pani z przedszkola”). Partnerują im Marcin Dorociński („Obława”, „Jack Strong”), Małgorzata Niemirska („Zbliżenia”) oraz Łukasz Simlat („Wymyk”, „Pani z przedszkola”). Za scenariusz i reżyserię odpowiada Kinga Dębska, autorka „Helu”, wyróżnionego na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” (nagroda za najlepszy scenariusz).

Marta (Kulesza), gwiazda popularnych seriali, ma 42 lata, jest silna i dominująca. Pomimo sławy i pieniędzy wciąż nie może ułożyć sobie życia. Niestabilna emocjonalnie 40-letnia Kasia (Muskała) tkwi w dalekim od ideału małżeństwie (w roli męża Marcin Dorociński), wychowując nastoletniego syna (Jeremi Protas). Siostry niezbyt za sobą przepadają, kompletnie nie rozumieją i nawet nie starają się zrozumieć swoich życiowych wyborów. Choroby, a w konsekwencji utrata jednego z rodziców zmuszają je do wspólnego działania. Kobiety stopniowo zbliżają się do siebie, odzyskują utracony kontakt, co wywołuje szereg tragikomicznych sytuacji.

„Moim marzeniem jest takie skonstruowanie tego filmu, żeby widz na zmianę śmiał się i płakał, ale żeby wyszedł z kina zbudowany, a nie podłamany.” – Kinga Dębska, reżyserka.

Autorem zdjęć do filmu jest Andrzej Wojciechowski („Hanoi-Warszawa”, „Zaślepiona” Katarzyny Klimkiewicz), za scenografię odpowiada Ewa Skoczkowska („Ki”, „Kamienie na szaniec”). Charakteryzacja to dzieło Ewy Kowalewskiej, zaś kostiumy – Agaty Culak. Producentem filmu jest Zbigniew Domagalski (Studio Filmowe Kalejdoskop).

Leave a Reply