Krystyna Janda z Nagrodą im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego

Zarząd polskiej sekcji AICT/IACT przyznał doroczną Nagrodę im. Tadeusza Żeleńskiego-Boya Krystynie Jandzie za wybitne osiągnięcia artystyczne, w tym w szczególności w sztuce monodramu.

Wręczenie Nagrody i spotkanie z Laureatką odbędzie się w drugiej połowie września, o czym osobno poinformujemy. Nagroda Boya została ustanowiona w roku 1957 z inicjatywy Romana Szydłowskiego, ówczesnego prezesa Klubu Krytyki Teatralnej SDP, a jej pierwszym laureatem, został Kazimierz Dejmek za inscenizację „Święta Winkelrieda”.

Przyznanie Nagrody tak komentuje Marzena Dobosz na swojej stronie Skalpel Teatralny:

Nagrodę Boya Klub Krytyki Teatralnej (a dziś sekcja polska Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych AICT/IATC AICT Polska) przyznaje od 1957 roku! Wśród laureatów były m.in. Ewa Dałkowska, Maja Komorowska, Anna Augustynowicz, Agata Duda-Gracz i byli m.in. Konrad Swinarski, Tadeusz Kantor, Jerzy Jarocki, Jerzy Grzegorzewski, Ignacy Gogolewski, Zbigniew Zapasiewicz, Janusz Gajos, Andrzej Seweryn…

W tym roku laureatką została Krystyna Janda za wybitne osiągnięcia artystyczne, w tym w szczególności w sztuce monodramu!

To dla nas szczególne święto! Krystyna Janda – wybitna aktorka, odważna i silna kobieta, cudowna osoba – nie przestaje nas zachwycać! Jej ostatni monodram „Zapiski z wygnania” wyreżyserowany przez Magdę Umer (adaptację książki Sabiny Baral zrobiły obie) to taki gejzer, że urywa głowę! Bilety na dużą scenę w Polonii wyprzedają się na pniu, podczas spektaklu widownia wstrzymuje oddech i próbuje powstrzymać łzy…

[Na zdj.: Krystyna Janda w monodramie „Biala bluzka” w rez. Magdy Umer, fot. Robert Jaworski]

Jedna myśl na temat “Krystyna Janda z Nagrodą im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego

Dodaj komentarz