Kobiety Czechowa i białe tango w Olsztynie

Olsztyński Teatr Jaracza 15.12.17 miał premierę sztuki  W. Shakespeare`a  WIELE HAŁASU O NIC  w reżyserii Andrzeja Majczaka. Scenografia – Urszula Czernicka, muzyka – Marcin Rumiński.

Obsada: Agnieszka Castellanos-Pawlak, Agnieszka Gize, Katarzyna Kropidłowska, Aleksandra Kolan, Dawid Dziarkowski, Cezary Ilczyna, Grzegorz Jurkiewicz, Marcin Kiszluk, Maciej Mydlak, Paweł Parczewski, Dariusz Poleszak, Wojciech Rydzio, gościnnie: Alicja Piątek

Natomiast na 13 stycznia zapowiadana jest premiera TĘSKNOTY. Scenariusz tej sztuki napisał Andrzej Prokop na podstawie utworów Antoniego Czechowa(1860-1904), prozaik i dramaturg rosyjski. Pochodził z ubog...: dramatów „Trzy siostry”, „Wiśniowy sad” oraz opowiadań ze zbioru „Moje życie”. Przekład: Maria Dąbrowska, Natalia Gałczyńska, Jarosław Iwaszkiewicz, reżyseria: Piotr Sieklucki, scenografia: Łukasz Błażejewski, ruch sceniczny: Tobiasz Berg.

To spektakl dyplomowy studentów Policealnego Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka.

Bohaterkami są trzy kobiety, każda z nich za czymś tęskni, czegoś pragnie i czuje się na zmianę niespełniona i pełna energii. Marzy im się wyjazd do Moskwy, mają dość otaczającej je beznadziei, a tymczasem muszą podjąć decyzję co zrobić z majątkiem i długami… Kobiety często odwiedzają znajomi, z którymi toczą rozmowy o przemijaniu, nieprzewidywalności losów i bezradności człowieka wobec tajemnic życia. W tych relacjach nie brak też namiętności i nieszczęśliwej miłości.

Olsztyński Teatr Lalek 6 stycznia 2018 zaprasza na BIAŁE TANGO Michała Kaźmierczaka. Reżyseria i scenografia: Jan Polivka, choreografia(gr. choreia = taniec + grapho = piszę), sztuka tworzenia u...: Maciej Florek (Gleba), muzyka: Bartosz Ługowski, projekty lalek: Rafał Budnik

Trzech prawdziwych facetów zderza się z legendą – prawdziwą, warmińsko-mazurską Królewną szukającą swojego serca. Jej nietypowa wizyta będzie okazją, aby przyjrzeć się naszej polsko-słowiańskiej kondycji, a może nawet duszy. W XXI wiek wkrada się duch mitów i baśni, stare wierzenia stają obok współczesnych kontrowersji.

Spektakl utrzymany w konwencji żywoplanowo-lalkowej, adresowany do młodzieży i widzów starszych. Tekst, napisany specjalnie na scenę kameralną Olsztyńskiego Teatru Lalek, jest debiutem uczestnika Pracowni Dramatu działającej przy OTL.

Prof., UW i WSPS Jerzy Bralczyk, w Poradni Słownika Języka Polskiego, wyjaśnia: „Białość jest przywoływana dla zaznaczenia czystości, więc czasem i braku czegoś (biały bywa związany z poczuciem braku barwy, z pustym miejscem). Wiąże się także z męskością (ale i dziewiczością, niewinnością), żałobą (ale i radością, świętem), odmiennością (albinos jest odmienny, rzadki – stąd biały kruk) lub odwrotnością sytuacji. Czasem można dopatrzyć się związku z barwą fizycznie występującą. (…) Do białego tańca (walca najczęściej, ale i tanga) to panie proszą panów, nie na odwrót (nb. biały mazur to akurat ostatni taniec nad ranem)”

Zatem biały taniec to zwyczaj, który trochę wywraca na opak tradycję prowadzenia partnera – zaprasza do niego kobieta, najczęściej białe tango to ostatni taniec podczas balu.

AktorzyTomasz CzaplarskiMateusz MikoszaMarcin Młynarczyk

Opr. Ewa Sośnicka-Wojciechowska

Dodaj komentarz