Prus z Norwidem

Kapituła Nagrody im. Cypriana Norwida w kategorii Teatr 2017 w składzie: Dorota Buchwald, Tomasz Grochoczyński, Wojciech Majcherek, Tomasz Miłkowski, Dorota Stalińska, Lech Śliwonik – przewodniczący, Jacek Wakar, Kalina Zalewska (w zastępstwie Jacka Kopcińskiego) przyznała Nagrodę panu MACIEJOWI PRUSOWI [fot. Maciej Makowski].

Maciej Prus – reżyser i aktor(łac. actor), osoba grająca jakąś rolę w teatrze lub fi... teatralny został nagrodzony za reżyserię spektaklu Madame de Sade w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, aktorstwo w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie oraz reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Na początku lat 60. występował w Starym Teatrze w Krakowie. Asystował tam Konradowi Swinarskiemu przy realizacji Nie-Boskiej komedii. Związał się też z Jerzym Grotowskim i jego Teatrem Laboratorium 13 Rzędów w Opolu. Grał ponadto w Teatrze Rozmaitości w Krakowie i Teatrze Narodowym w Warszawie.

Jako reżyser zadebiutował w sztuce Pierwszy Dzień Wolności Leona Kruczkowskiego w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie-Słupsku. W latach 80. był związany przede wszystkim z warszawskim Teatrem Dramatycznym i łódzkim Teatrem im. Stefana Jaracza. Realizował również spektakle w warszawskich teatrach Ateneum i Polskim, Teatrze im. W. Bogusławskiego(1757-1829), aktor, reżyser, dramatopisarz, trzykrotny dyre... w Kaliszu, Starym Teatrze w Krakowie, Teatrze Muzycznym w Słupsku, Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, łódzkim Teatrze Nowym, Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatrze Polskim we Wrocławiu i Poznaniu. Maciej Prus ma na swoim koncie także liczne inscenizacje operowe w: Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, Teatrze Muzycznym w Krakowie, Operze Wrocławskiej, Teatrze Wielkim w Łodzi, Warszawskiej Operze Kameralnej i Operze Nova w Bydgoszczy.

Jest laureatem wielu nagród. Najbardziej ceni Nagrodę im. Konrada Swinarskiego – przyznawaną przez redakcję miesięcznika „Teatr” – za sezon 1978/1979, za reżyserię spektaklu Noc listopadowa w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.

Maciej Prus – za Mishimą – nawiązuje do źródeł teatru japońskiego, balansując na granicy tajemniczej formy Teatru nō. Wszystkie aktorki (Kluźniak, Wiśniewska, Suszyńska, Justa, Ścibakówna, Gryszkówna) grają wyśmienicie, portretując bohaterki tego mrocznego dramatu(gr. drama), rodzaj literacki (obok epiki i liryki), obejmuj..., ograniczając gestykę i ruch do wyznaczonych przez reżysera trajektorii. Reżyser osiąga porywającą dyscyplinę wykonania zaplanowanych założeń. (Tomasz Miłkowski, uzasadnienie wniosku)

Nominowani w kategorii Teatr 2017 byli także: Maciej Łubieński i Michał Walczak za kabarety „Herosi transformacji i miecz Chrobrego” oraz „Dziewczyny z marszu niepodległości” oraz Krzysztof Szczepaniak – aktor teatralny i dubbingowy za rolę Mistrza Ceremonii w spektaklu „Cabaret” w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy.

Dodaj komentarz