Przejdź do treści

SCHAEFFER / MW2 / KWADROFONIK

Legenda awangardy muzycznej i teatralnej – zespół MW2 – zostanie reaktywowany specjalnie na jeden koncert w TR Warszawa (20 września o godz. 22.30) z okazji jubileuszowej 60. edycji festiwalu Warszawska Jesień. Założona w latach 60. grupa wykona utwór Bogusława Schaeffera „Teatr instrumentalny TIS MW2”.
MW2 wystąpi w składzie ośmioosobowym. Czworo artystów z obecnego składu brało udział w wykonaniu „TIS MW2” na Warszawskiej Jesieni w roku 1966. Byli to: Bogusław Kierc, Jan Peszek, Barbara Świątek-Żelazna oraz Marek Mietelski. A Krystyna Ungeheuer-Mietelska – balerina oraz Barbara Niewiadomska – sopran przekazały obecnej tancerce oraz śpiewaczce idee interpretacyjne kompozytora prowadzącego liczne próby z Zespołem MW 2 przed prawykonaniem swojego utworu.

W drugiej części wieczoru twórczość Schaeffera posłuży za inspirację do działań muzyczno-teatralnych zespołowi Kwadrofonik, jednej z najbardziej kreatywnych i zaskakujących formacji muzycznych. Kwadrofonik wykona utwór Bogusława Schaeffera „Open Music”.

Bogusław Schaeffer (1929) – kompozytor, muzykolog, dramaturg, grafik i pedagog, gigant nowej muzyki. Członek Grupy Krakowskiej, artystycznego ugrupowania skupiającego reprezentantów awangardy muzycznej i plastycznej. Organizator i wykonawca koncertów nowej muzyki (m.in. wraz z MW2 Ensemble i Muzyką Centrum). Autor szeregu prac naukowych i popularyzatorskich. Profesor kompozycji w Hochschule für Musik „Mozarteum” w Salzburgu. Jest jednym z nielicznych przedstawicieli tzw. „trzeciego nurtu”, tj. kompozycji operującej elementami muzyki poważnej i jazzowej. Uprawia takie gatunki jak muzyka wizualna, graficzna, teatr instrumentalny, happeningi, muzyka akcji i muzyka dla aktorów. Do najważniejszych kompozycji Schaeffera należą: Muzyka na smyczki – Nokturn (1953), Topofonica na 40 instrumentów (1960), Koncert jazzowy (1969), Harmonie i kontrapunkty (1976), Missa eletronica na chór chłopięcy i taśmę (1975), TIS MW2 (1963), Symfonia w 9 częściach (1973). Dla teatru napisał kilkadziesiąt sztuk, z których najsłynniejsze to „Scenariusz dla trzech aktorów” (1987) i „Scenariusz dla nieistniejącego lecz możliwego aktora instrumentalnego” (1976). Ten ostatni tekst w wykonaniu Jana Peszka jest najdłużej granym monodramem w polskim teatrze. [na zdj.]

Zespół MW2

Eksperymentalna grupa muzyczna, specjalizująca się w wykonywaniu muzyki współczesnej. Założył ją w 1962 roku w Krakowie Adam Kaczyński. Był to pierwszy zespół w Polsce powstały dla wykonywania nowej muzyki i najdłużej działający bo bez mała 52 lata (do Koncertu Jubileuszowego 50-lecia Zespołu w grudniu 2013 r.). Repertuar grupy koncentrował się na muzyce awangardowej, w tym także na muzyce graficznej, teatrze instrumentalnym i muzycznych happeningach. MW2 jest laureatem Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Wykonawców Muzyki Współczesnej w Utrechcie w 1965 r. W 1973 został odznaczony Medalem Honorowym Zarządu Głównego  Związku Kompozytorów Polskich za szczególne zasługi w propagowaniu polskiej muzyki współczesnej. Zespół wykonał kilkadziesiąt pierwszych wykonań utworów polskich kompozytorów i zagranicznych, w tym wielu dzieł napisanych specjalnie dla niego. Z grupą współpracował m.in. Bogusław Schaeffer, który napisał dla MW2 wiele utworów z gatunku teatru instrumentalnego. Zespół występował w ponad 20 krajach, brał udział w prawie 100 międzynarodowych festiwalach muzycznych. Zawiesił działalność w 2013 roku.

Kwadrofonik

Zespół Kwadrofonik powstał w 2006 roku w wyniku połączenia dwóch duetów: perkusyjnego – P/K/P Duo (Magdalena Kordylasińska i Miłosz Pękala) i fortepianowego Lutosławski Piano Duo (Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik). Wspólnie wykonują muzykę XX i XXI wieku, transkrypcje utworów symfonicznych oraz własne kompozycje inspirowane muzyką tradycyjną, współczesną i popularną. W swoich kompozycjach i interpretacjach prowadzą dialog muzyczny, niezauważalnie zamieniając funkcje instrumentów – fortepiany stają się instrumentami perkusyjnymi, a grupy instrumentów perkusyjnych przejmują funkcje instrumentów melodycznych. Znani są także z wykorzystywania w swoich koncertach przedmiotów codziennego użytku, które w widowiskowy sposób ukazują swoje nieoczywiste możliwości brzmieniowe.

Muzycy są niestrudzonymi propagatorami muzyki współczesnej. To z ich udziałem dokonały się polskie wykonania „Koncertu na dwa fortepiany, perkusję i orkiestrę” Beli Bartoka, „Music for Eighteen Musicians Steve’a Reicha, „Symfonii Przemysłowej” Davida Lyncha i Angelo Badalamentiego. Z powodzeniem prezentują także polskie kompozycje tworzone na zamówienie zespołu (W. W. Zych, W. Blecharz, S. Wojciechowski, C. Duchnowski, A. Zubel).

Kwadrofonik odważnie dialoguje z różnymi stylami muzycznymi i ich utytułowanymi przedstawicielami: jazzem (Dorota Miśkiewicz), muzyką tradycyjną (Adam Strug), popem (Artur Rojek), muzyką nową (Barbara Kinga Majewska), muzyką elektroniczną (Andrzej Bauer).

Artyści sprawują także artystyczną opiekę nad Festiwalem Współczesnej Muzyki Kameralnej „Kwadrofonik”, którego 3. edycja odbędzie się w grudniu br. w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

TEATR INSTRUMENTALNY I FORMA OTWARTA

koncert – spektakl

20 września 2017 r. godz. 22.30

TR Warszawa, scena przy Marszałkowskiej 8

Wydarzenie towarzyszące 60. jubileuszowej edycji Festiwalu „Warszawska Jesień”.

Zespół MW2:

Bogusław Kierc aktor

Jan Peszek mim

Marta Mietelska-Topór balerina

Maria Klich sopran

Barbara Świątek-Żelazna flet

Beata Urbanek-Kalinowska wiolonczela

Marek Mietelski fortepian

Piotr Grodecki fortepian

KWADROFONIK:

Emilia Sitarz fortepian

Bartłomiej Wąsik fortepian

Miłosz Pękala perkusja

Magdalena Kordylasińska-Pękala perkusja

Program:

Bogusław Schaeffer TIS MW2

Bogusław Schaeffer Open Music

produkcja: TR Warszawa

partnerzy wydarzenia: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” przy wsparciu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Związku Artystów Wykonawców STOART i Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy

Leave a Reply