Przejdź do treści

OŚWIADCZENIE Gildii Polskich Reżyserów i Reżyserek Teatralnych.

W dniu 22 maja 2017 odbyło się założycielskie spotkanie Gildii Polskich Reżyserów i Reżyserek Teatralnych. Naszym pierwszym celem jest odniesienie się do programu kandydata wybranego w konkursie na dyrektora Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, przeprowadzonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Program ten jest zagrożeniem dla przyszłości teatru artystycznego w Polsce, którego Stary Teatr jest symbolem. Wskazany program dewaluuje model teatru reżyserskiego, który nie oznacza dominacji reżysera w teatrze, ale wypracowaną wspólnie z czołowymi zespołami aktorskimi teatrów publicznych w Polsce jakość docenianą na świecie i powodującą, że polski teatr stał się wizytówką naszej narodowej kultury.

Jednocześnie pragniemy wyrazić naszą obawę, że sytuacja w Starym Teatrze jest częścią szerszej strategi Władz skierowanej na wyciszenie nurtu krytycznego bez którego sztuka i społeczeństwo nie mogą się rozwijać. Obawa ta stała się głównym impulsem naszego zjednoczenia.

Zadaniem Ministerstwa jest współorganizowanie wraz z samorządami życia kulturalnego w demokratycznym Państwie, a nie narzucanie instytucjom jedynego słusznego kierunku zgodnego z linią polityczną rządzących i cenzurowanie twórczości niezależnych artystów.

Gildia Polskich Reżyserów i Reżyserek

………………..
Pod oświadczeniem podpisuje się ok. 40 reżyserów i reżyserek, m. in. Michał Borczuch, Krzysztof Garbaczewski, Grzegorz Jarzyna, Maja Kleczewska, Natalia Korczakowska, Paweł Łysak, Paweł Miśkiewicz, Anna Smolar, Monika Strzępka. Pełna lista sygnatariuszy listu zostanie podana dziś w południe.

Leave a Reply