Balet to My! – doroczny pokaz pracy uczniów Studia Baletowego Opery Krakowskiej

W dniach 22 i 23 maja 2017 o godz. 18.00 na Dużej Scenie Opery Krakowskiej odbędą się doroczne pokazy pracy uczniów Studia Baletowego pt. „Balet(łac. ballare = tańczyć), 1. widowisko taneczne, którego... to My!”.

– „Pokazy Studia Baletowego Opery Krakowskiej, będące przeglądem rocznej pracy uczniów
i pedagogów, na stałe wpisały się do repertuaru teatru przy ul. Lubicz 48 – mówi Magdalena Malska, kierownik Studia. – „W tegorocznym spektaklu zostaną zaprezentowane układy taneczne z zakresu tańca klasycznego, ludowego, historycznego, współczesnego i charakterystycznego. Motywem przewodnim trzeciej części pokazu będzie stolica Francji, w związku z obchodzonym rokiem kultury i twórczości francuskiej w Krakowie” – dodaje.

W części I zobaczymy dokonania wszystkich klas Studia w zakresie tańca klasycznego, ludowego
i charakterystycznego. Etiudy w choreografii(gr. choreia = taniec + grapho = piszę), sztuka tworzenia u... pedagogów Studia będą przeplatane utworami z repertuaru klasycznego (wariacja Nikii z baletu „Bajadera”, muz. L. A. Minkus, chor. M. Petipa, wariacja Wróżki Bzu
z baletu „Śpiąca królewna”, muz. P. Czajkowski, chor. M. Petipa, wariacja Kitri z baletu „Don Kichot”, muz. L. A. Minkus, chor. M. Petipa). Na szczególną uwagę zasługuje taniec „Kaprys” do muzyki F. Chopina
w choreografii Karoliny Kuligi, który w wykonaniu uczennic klasy VII Marty Wawrzonek i Natalii Drochlińskiej zdobył nagrodę ZASP za wybitne osiągnięcia w dziedzinie tańca podczas krajowych eliminacji do Światowego Konkursu Tanecznego dla Niepublicznych Szkół Baletowych i Zespołów Dance World Cup 2017.

W części II pokazane zostaną układy tańca współczesnego, wśród niech choreografieautor układu tanecznego w spektaklu baletowym albo w innego... własne uczennic Studia, przygotowane na I Konkurs Choreograficzny Studia Baletowego oraz na Światowy Konkurs Taneczny dla Niepublicznych Szkół Baletowych i Zespołów Dance World Cup 2017.

Część III pt. „Pod dachami Paryża” to baletowa opowieść o podróży do stolicy Francji, jej klimacie, urokach, rozrywkach i obyczajach. Będzie to obraz Paryża widziany oczyma pisarzy, kompozytorów, reżyserów
i choreografów. W scenariuszu pojawią się miejsca i zdarzenia najmocniej kojarzone z tym miastem: Moulin Rouge z kankanem, pokazy mody Haute couture w atelier Coco Chanel, Opera Paryska
z tancerkami Edgara Degasa oraz nieodłącznym „Upiorem” z musicalu A. L. Webbera. „Spacerując” nad Loarą zobaczymy wiosenne pikniki w cieniu Wieży Eiffla, paryskie kwiaciarki i gazeciarzy na wzgórzu Montmartre, a także taniec Cyganek u stóp Katedry Notre Dame. Z arcydzieł malarstwa eksponowanych we wnętrzach Wersalu i Luwru „zejdą” barokowe markizy i hrabiny, by dla Ludwika XIV zatańczyć menueta i bourrée.

W choreografiach(gr. choreia = taniec + grapho = piszę), sztuka tworzenia u... Katarzyny Borstyn, Violetty Maciejewskiej, Magdaleny Malskiej, Kingi Kużdżał, Karoliny Kuligi, Justyny Rybarz, Ewy Nowak, Anastasiyi Krasouskaya, Jacka Szydłowskiego zatańczą uczniowie klas: O1, O2, Wstępnej, I a, II, III, VI, VII, IX i Dyplomowej.

Kierownictwo artystyczne nad koncertami sprawuje Magdalena Malska, a poprowadzi je Alicja Kapusta, absolwentka Studia Baletowego Opery Krakowskiej.

[Fot. Victor- Korpusenko ]

Dodaj komentarz