DEMON TEATRU

Na SCENIE 61 charakterystyczna Schaefferowska opowieść o kulisach teatru, czyli o tym, w jakich bólach i zawiłych intrygach rodzi się prawie każdy spektakl. Tekst pełen fascynacji, ale także ironii, ukazujący artystów czule i szyderczo, jak kto woli, ale na pewno prawdziwie w ich gorączce poszukiwania spełnienia.

Potrafią doskonale sobie przeszkadzać, ale równie namiętnie pomagać, rzucać reżyserowi kłody pod nogi i wspierać go bezprzykładnie. Wszystko to widać jak na dłoni w tym spektaklu pełnym „wejść” i „wyjść” za kulisy, którym prawie zawsze towarzyszy nieme pytanie, co zdarzy się następnym razem. Cala ta gra toczy się pod dyktando reżysera, włodarza teatru, którym jest w spektaklu Krzysztof Tyniec bezbłędnie toczący walkę o wielką wygraną. A tą wygraną staje się spektakl, w którym wszyscy aktorzy demon-strują swoją inteligencję, wrodzony komizm i gotowość ryzyka dla teatru. Jak zwykle u Schaeffera, wszystko zostało zrytmizowane, muzycznie ułożone, dzięki czemu na pozór nieskładne dialogi łączą się w przemyślaną całość. Na zakończenie swojej dyrekcji w Ateneum Andrzej Domalik dał pokaz reżyserskiej maestrii. Szkoda tylko, że nie sięgnął po ilustrację muzyczną autora.

DEMON TEATRU Bogusława Schaeffera, reżyseria i scenografia Andrzej Domalik, kostiumy: Dorota Roqueplo, muz. Mateusz Dębski, choreografia(gr. choreia = taniec + grapho = piszę), sztuka tworzenia u... Liwia Bargieł, reż. światła Prot Jarnuszkiewicz, konsultacja wokalna Anna Lobedan. Występują: Aktor(łac. actor), osoba grająca jakąś rolę w teatrze lub fi... A – Mateusz Łapka, Aktor B – Bartłomiej Nowosielski, Aktor C – Grzegorz Damięcki, Aktorka – Ewa Telega, Reżyser – Krzysztof Tyniec. Teatr Ateneum Warszawa, premiera 11 czerwca 2016 roku

Dodaj komentarz