DYBUK

Premierą DYBUKA w reżyserii Mai Kleczewskiej, wedle scenariusza reżyserki i Łukasza Chotkowskiego, Teatr Żydowski zainaugurował swoje 65-lecie. Powrót do klasycznego dramatu(gr. drama), rodzaj literacki (obok epiki i liryki), obejmuj... żydowskiego w nowatorskiej inscenizacji, wiążącej tragedię zakochanych z tragedią narodu, holocaustem i zagładą warszawskiego getta wpisał się idealnie w historię tego teatru. Żydowski, który w spektaklu staje się miejscem przecięcia historii i współczesności, oknem na czas miniony i punktem przylgnięcia tego, co było, do tego, co jest i będzie, przegląda się w swojej tradycji, cieniom umarłych i tym, którzy przetrwali, nie wymazując z pamięci przeszłości.

Powstało przenikliwie mądre przedstawienie, ujawniające potencjał artystyczny zespołu Teatru Żydowskiego, potwierdzające głęboki sens misji tego teatru, który otwiera się na nowy język teatru i nowe pokolenia. Wielkie osiągnięcie artystów, osiągnięcie teatru i wzruszające spotkanie pokoleń. Obecność na scenie trzech Lei: Gołdy Tencer i Joanny Przybyłowskiej, które tę rolę grały przez lata, i debiutującej Magdaleny Koleśnik miało w sobie trudną do przecenienia moc, a wniesiony żywioł dystansu i humoru (doskonała rola Henryka Rajzera) chronił spektakl przed martyrologicznym skostnieniem. W niczym to nie umniejszało siły świadectw ofiar holocaustu, przywoływanych bez emocji, czy wieńczącej spektakl przypowieści o kamieniu.

DYBUK wg An-skiego, reż. Maja Kleczewska, scenariusz sceniczny Maja Kleczewska, Łukasz Chotkowski, dramaturgia(gr. dramatourgia), 1. twórczość dramatyczna, ogół utwo... Łukasz Chotkowski, muz. Stefan Węgłowski, scenografia, video, światło Wojciech Puś, kostiumy Konrad Parol, Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich, premiera 17 kwietnia 2015

Dodaj komentarz