Częstochowa: Warsztaty dla młodzieży i trzy wersje życia

Teatr im Adama Mickiewicza w Częstochowie planuje na 21 lutego 2015 r. premierę sztuki Życie: trzy wersje. Autorka: Yasmina Reza, przekład – Piotr Szymanowski, reżyseria Piotr Machalica scenografia: Grzegorz Policiński, muzyka Bionulor.

A wcześniej, bo od 2 do 6 lutego (pierwszy tydzień ferii zimowych) odbędą się w częstochowskim teatrze Warsztaty teatralne dla młodzieży [na zdj.] Zajęcia poprowadzą: Małgorzata Marciniak – sceny dramatyczne, Agnieszka Łopacka – interpretacja/ improwizacja, Sebastian Banaszczyk – elementarne zadania aktorskie, Marek Ślosarski – etiudy.

Opis sztuki Rezy ze strony teatru:

Los wymyka się nam z rąk, zwłaszcza wtedy, gdy chcemy pochwycić za ogon szczęście. Henryk i Hubert, patrząc na świat z naukowego punktu widzenia (obaj są cenionymi astronomami) wiedzą, że człowiek jest tylko pyłkiem we wszechświecie. Odkrywając kolejne tajemnice kosmosu, zyskują przekonanie, że nie istnieje żadna siła wyższa, która chroni i prowadzi człowieka (…). Jedni, jak Hubert, tracą wszelkie moralne zahamowania, robią karierę, pieniądze, prawdziwą satysfakcję czerpiąc z poniżania ludzi – drudzy zamykają się we własnym świecie i poddają w obliczu nieprzewidzianych okoliczności, co uosabia Henryk, który stracił wszystko jednego wieczoru, kiedy z ust szefa dowiaduje się, że temat artykułu, nad którym pracuje od lat, właśnie został opracowany przez kogoś innego i opublikowany na łamach jakiejś gazety…

Życie: trzy wersje to sztuka rodem z antycznego teatru. Wszyscy bohaterowie noszą maski, które sobie podrzucają, narzucają, odrzucają… Taka zabawa trwa w najlepsze przez dwa akty, a raczej (jak chce autorka dramatu(gr. drama), rodzaj literacki (obok epiki i liryki), obejmuj...) rundy, polegające na jak najszybszym dotknięciu do żywego kogoś obok, aby samemu nie zostać zranionym. Wszyscy mają wyrównane szanse. Kto najsłabiej obroni swoją rolę –przegrywa… Co przyniesie runda finałowa? Jaką prawdę o człowieku nam odsłoni?

Zagrają: Teresa Dzielska, Marta Honzatko, Waldemar Cudzik, Adam Hutyra.

 

Opr. Ewa Sośnicka – Wojciechowska

Dodaj komentarz