TVP Kultura w sierpniu

TVP Kultura informuje:

W sierpniu kontynuujemy wakacyjny cykl spotkań z gwiazdami polskiego kina i teatru. Bohaterami sierpniowych Tygodni z Gwiazdą będą: Grażyna Szapołowska, Olaf Lubaszenko, Anna Dymna i Zbigniew Zamachowski. W ramach pasma emitowanego wieczorami od poniedziałku do piątku przypominamy ich wybitne kreacje aktorskie w polskich filmach oraz programy publicystyczne i widowiska artystyczne z udziałem gwiazd.

 

Przed pasmem Tydzień z Gwiazdą w dni powszednie codziennie przypominamy koncerty muzyczne. Znalazło się tu miejsce na muzykę bluesową, klezmerską, poezję śpiewaną i muzykę etniczną. Propozycje muzyczne rozszerzamy w weekendy: cyklem dokumentalnym „Witamy w latach 80.” o godzinie 19.15 w soboty oraz koncertami gwiazd światowego formatu po głównej pozycji filmowej. Znalazły się wśród nich koncerty B.B. Kinga, Raya Charlesa, Salifa Keity, Gary’ego Burtona i Makoto Ozone’a. Przed południem w niedzielę zapraszamy natomiast na opery i widowiska taneczne. Przypomnimy m.in. opery Mozarta „Idomeneusz, król Krety” oraz „Zaide – Adama”, „Chopin4” – unikatowe widowisko taneczno-muzyczne przygotowane w ramach obchodów Roku Chopina 2010 oraz wyjątkowe widowisko w reżyserii Joni Mitchell z jej muzyką „The Fiddle and the Drum” w wykonaniu Alberta Ballet Company.

Codziennie w dni powszednie o godz. 10.00 zapraszamy na pasmo filmów dokumentalnych przygotowanych przez poszczególne redakcje TVP Kultura. Poniedziałki poświęcamy literaturze polskiej i światowej (w ramach pasma filmy o Marku Hłasce, Ireneuszu Iredyńskim, Leopoldzie Tyrmandzie i Rafale Wojaczku), we wtorki przypominamy Poczet aktorów polskich (m.in. sylwetkę Elżbiety Barszczewskiej, Wandy Łuczyckiej, Zofii Mrozowskiej), środy to muzyka klasyczna (m.in. filmy „Pieśń o nocy” i „Bronisław Huberman – czyli zjednoczenie Europy i skrzypce”), w czwartki proponujemy filmy o sztuce współczesnej (m.in. o Cezarym Bodzianowskim, Akademii Ruchu i Katarzynie Kozyrze), a w piątki o wybitnych twórcach polskiej kultury (m.in. film „Grotowski-Flaszen”, „Gliwickie lata Tadeusza Różewicza” czy „Opałka – jedno życie, jedno dzieło”).

Niedziele z osobistościami polskiego życia kulturalnego, wybrane spośród programów nagranych od września 2011 do maja 2012 w naszym kanale będą kończyć letnie tygodnie. W sierpniu przypomnimy Niedziele z Marianem Dziędzielem, Kingą Preis, Janem A.P. Kaczmarkiem oraz Januszem Olejniczakiem.

 

Leave a Reply