Najlepsi w sezonie

Tylko w Loży "Trzy tuziny Miłkowskiego": 12 najlepszych przedstawień, 12 najlepszych ról kobiecych, 12 najlepszych ról męskich. Uzupełnienie podsumowania sezonu, opublikowanego w "Przeglądzie" nr 35 – przedrukowanego w "Loży".
TRZY TUZINY MIŁKOWSKIEGO

12 najlepszych spektakli sezonu 2008/2009

Arka Noego. Nowy Koniec Europy, międzynarodowy spektakl autorski Janusza Wiśniewskiego w Teatrze Nowym w Poznaniu

Wujaszek Wania Antona Czechowa w reżyserii Wieniamina Filsztyńskiego w Teatrze Polskim w Warszawie

Macbeth Williama Shakespeare’a w reżyserii Grzegorza Brala w Pieśń Kozła we Wrocławiu

Zagłada ludu Wernera Schwaba w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi

Obrock wg Stanisława Ignacego Witkiewicza w reżyserii Bartosza Zaczykiewicza w Teatrze Studio w Warszawie

T.E.O.R.E.M.A.T. wg Pier Paolo Pasoliniego w reżyserii Grzegorza Jarzyny w TR Warszawa

Ifigenia Antoniny Grzegorzewskiej w jej reżyserii, na małej scenie Teatru Narodowego

Między nami dobrze jest Doroty Masłowskiej w reżyserii Grzegorza Jarzyny w TR Warszawa

Szajba Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii Jana Klaty w Teatrze Polskim we Wrocławiu

To idzie młodość Krzysztofa Zaleskiego w reżyserii Macieja Englerta w Teatrze Współczesnym w Warszawie

Otello-wariacje wg Szekspira w reżyserii i scenografii Agaty Duda-Gracz w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi

Śmierć i dziewczyna wg Elfriede Jelinek spektakl wg pomysłu Doroty Sajewskiej w Teatrze Dramatycznym w Warszawie

12 najlepszych ról kobiecych

Maja Komorowska – Winnie w Szczęśliwych dniach Becketta w reżyserii Antoniego Libery w Teatrze Dramatycznym

Irena Jun
– role w spektaklu Obrock wg Witkacego w reżyserii Bartosza Zaczykiewicza w Teatrze Dramatycznym w Warszawie

Małgorzata Hajewska-Krzysztofik
– Klitajmestra z (A)polonii

Milena Lisiecka – pani Kovacic w Zagładzie ludu Wernera Schwaba w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi

Barbara Marszałek – pani Robak w Zagładzie ludu

Bogusława Pawelec – profesorowa Grollfeuer w Zagładzie ludu

Grażyna Barszczewska – Amelia w Pornografii w reżyserii Andrzeja Pawłowskiego w prywatnym teatrze warszawskim Anny Gornostaj Capitol

Kinga Preis – w Sprawie Dantona Stanisławy Przybyszewskiej oraz Premierowa w Szajbie Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, oba spektakle w reżyserii Jan Klaty w Teatrze Polskim we Wrocławiu

Maria Maj – Gruba Bożenka w Między nami dobrze jest Doroty Masłowskiej w reżyserii Grzegorza Jarzyny w TR Warszawa.

Patrycja Soliman – role w Lekkomyślnej siostrze Włodzimierza Perzyńskiego w reżyserii Agnieszki Glińskiej i Karoliny Corday w Marat/Sade wg Petera Weissa w reżyserii Mai Kleczewskiej, oba spektakle w Teatrze Narodowym.

Danuta Szaflarska – Osowiała Staruszka w Między nami dobrze jest

Joanna Żółkowska – Pani Maria w Kieszonkowym atlasie kobiet Sylwii Chutnik w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza w warszawskim Teatrze Powszechnym

12 najlepszych ról mêskich

Jan Englert – Paolo w spektaklu T.E.O.R.E.M.A.T. wg Pasoliniego w reżyserii Grzegorza Jarzyny w TR Warszawa

Jarosław Gajewski – kreacja w spektaklu Obrock wg Witkacego w reżyserii Bartosza Zaczykiewicza w warszawskim Teatrze Studio

Jerzy Radziwiłowicz – Agamemnon w Ifigenii Antoniny Grzegorzewskiej i Trivelin w Umowie, czyli Łajdaku ukaranym Marivaux w reżyserii Jacques Lassalle'a, oba spektakle w Teatrze Narodowym

Andrzej Chyra – Herakles w (A)polonii Krzysztofa Warlikowskiego w Nowym Teatrze

Mariusz Wojciechowski – w tytułowej roli w Wujaszku Wani w reżyserii Wieniamina Filsztyńskiego w Teatrze Polskim w Warszawie

Bogusław Kierc – w monodramie Mój trup do wierszy Adama Mickiewicza we Wrocławiu

Bartosz Porczyk – Desmoulins w Sprawie Dantona Stanisławy Przybyszewskiej w reżyserii Jana Klaty w Teatrze Polskim we Wrocławiu

Mirosław Kropielnicki – Wiatronogi w Arce Noego Janusza Wiśniewskiego i Major w Udając ofiarę braci Presniakow w poznańskim Teatrze Nowym

Mariusz Puchalski – wujek w Udając ofiarę i Doktor Dix z Arki Noego Janusza Wiśniewskiego w poznańskim Nowym

Adam Woronowicz – Narrator w Kieszonkowym atlasie kobiet Sylwii Chutnik w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza w warszawskim Teatrze Powszechnym

Marcin Przybylski – Achilles w Ifigenii Antoniny Grzegorzewskiej i Duperret w Marat/Sade wg Petera Weissa w reżyserii Mai Kleczewskiej; oba spektakle w Teatrze Narodowym

Kamil Maćkowiak w Zszywaniu Anthony'ego Neilsona w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi

Dodaj komentarz