Laureaci Nagrody im. Boya od roku 1957

Pełna lista laureatów Nagrody im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego, przyznawanej przez Klub Krytyki Teatralnej od roku 1957

Laureaci Nagrody im. Boya

1957 – Kazimierz Dejmek za inscenizację „Święta Winkelrida” w Teatrze Nowym w Łodzi

1958 – Krystyna Skuszanka i Jerzy Krasowski za osiągnięcia w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie

1959 – Jacek Woszczerowicz za inscenizację i rolę tytułową w”Ryszardzie III” Szekspira na deskach warszawskiego Teatru Ateneum

1960 – Erwin Axer za osiągnięcia reżyserskie w warszawskim Teatrze Współczesnym

1961 – Edward Csató za publicystykę teatrologiczną; Gustaw Holoubek za kreacje aktorskie

1962 – Wojciech Siemion za osiągnięcia w stylizacji ludowej

1963 – Tadeusz Łomnicki za rolę Artura Ui w Teatrze Współczesnym w Warszawie

1964 – Lidia Zamkow za osiągnięcia reżyserskie

1965 – Adam Hanuszkiewicz za osiągnięcia reżyserskie i aktorskie w Teatrze Powszechnym w Warszawie

1966 – Konrad Swinarski za inscenizację „Nie-Boskiej Komedii”

1967 –

1968 – Ludwik René za osiągnięcia reżyserskie

1969 – Jan Kosiński za całokształt twórczości w dziedzinie scenografii

1970 – Jerzy Jarocki za wybitne osiągnięcia reżyserskie ze szczególnym uwzględnieniem polskiej dramaturgii współczesnej

1971 –

1972 – Marek Okopiński za kierownictwo artystyczne Teatru Wybrzeże

1973 – Zbigniew Zapasiewicz za wybitne osiągnięcia aktorskie

1974 – Andrzej Wajda za wybitne osiągnięcia reżyserskie

1975 – Wojciech Pszoniak za wybitne osiągnięcia aktorskie

1976 – Kazimierz Dejmek za reżyserię „Operetki” Witolda Gombrowicza w Teatrze Nowym w Łodzi

1977 – Tadeusz Kantor za inscenizację „Umarłej klasy”

1978 – Jerzy Grzegorzewski za reżyserię „Wesela” w Starym Teatrze w Krakowie i Jerzy Trela za rolę Jaśka w tym spektaklu

1979 – Zygmunt Huebner za „Zemstę” w Teatrze Powszechnym w Warszawie

1980 – Henryk Tomaszewski za osiągnięcia we wrocławskim Teatrze Pantomimy

1981 – Henryk Tomaszewski za „Hamleta” we wrocławskim Teatrze Pantomimy

1982-1989 – nagrody nie przyznawano

1990 – Sławomir Mrożek za twórczość dramatyczną

1991-2000 – nagrody nie przyznawano

2001 – Kazimierz Kutz za osiągnięcia reżyserskie ze szczególnym uwzględnieniem inscenizacji dramatów Tadeusza Różewicza

2002 – Ewa Dałkowska, Elżbieta Kępińska i Joanna Żółkowska za osiągnięcia aktorskie w spektaklu „Prezydentki” Wernera Schwaba w warszawskim Teatrze Powszechnym

2003 – Jerzy Grzegorzewski za osiągnięcia w teatrze autorskim ze szczególnym uwzględnieniem „Morza i zwierciadła” Audena w Teatrze Narodowym

2004 – Ignacy Gogolewski za kreacje aktorskie w Teatrze Narodowym

2005 – Maja Komorowska za całokształt twórczości

2006 – Zbigniew Zapasiewicz za kreacje  aktorskie w „Kosmosie” Witolda Gombrowicza w reżyserii Jerzego Jarockiego w Teatrze Narodowym i „Zapasiewicz gra Becketta” w Teatrze Powszechnym w reżyserii Antoniego Libery

2007 – Anna Augustynowicz za osiągnięcia reżyserskie ze szczególnym uwzględnieniem „Miarki za miarkę” w warszawskim Teatrze Powszechnym

2008 –  Jan Englert za osiągnięcia aktorskie i reżyserskie oraz konsekwentne budowanie modelu Teatru Narodowego

2009 – Janusz Wiśniewski za spektakle autorskie zrealizowane na deskach poznańskiego Teatru Nowego

2010 – Janusz Gajos za wybitne osiągnięcia aktorskie w Teatrze Narodowym, w szczególności w Śmierci komiwojażera Arthura Millera w reżyserii Kazimierza Kutza i Dozorcy Harolda Pintera w reżyserii Piotra Cieślaka

2011 – Agnieszka Glińska za osiągnięcia reżyserskie, w szczególności spektakle w Teatrze Narodowym (Lekkomyślna siostra Włodzimierza Perzyńskiego i Mewa Antona Czechowa(1860-1904), prozaik i dramaturg rosyjski. Pochodził z ubog...), Teatrze Współczesnym (Sztuka bez tytułu Antona Czechowa) i Teatrze na Woli (Amazonia Michała Walczaka)

2012 – Henryk Talar za osiągnięci akatorskie ze szczególnuym uwzględniem roli Prospera w Szekspirowskiej Burzy w reżyserii Igora Gorzkiego w Teatrze Ochoty/Studiu Teatralnym Koło

Opublikowany w Inne

Dodaj komentarz